Lbfi 180800 jeep combo banner sk 1140x86px
Thumb 1c Thumb 2c Thumb 4c Thumb 3c Thumb 5c Thumb 6c Thumb 7c Thumb 8c Thumb 9c Thumb 10c Thumb 11c Thumb 12c Thumb 13c Thumb 14c Thumb 15c Thumb 16c Thumb 17c Thumb 18c Thumb 19c Thumb 20c Thumb 21c Thumb sni mka obrazovky 2018 09 09 o 10.05.40 Thumb sni mka obrazovky 2018 09 09 o 10.05.54

Nový Citroën Berlingo prichádza na slovenský trh s cenou od 14 990 eur

Prvýkrát je rodinné Berlingo dostupné s dvomi dĺžkami karosérie. Francúzi avizujú viac pohodlia, lepšiu výbavu aj istejšie jazdné vlastnosti.

Osobné verzie odvodené od malých úžitkových áut predstavujú zaujímavú alternatívu pre rodiny. Často sú dostupnejšie než klasické minivany a držia sa osvedčených riešení - napríklad posuvných bočných dverí.

Čas medzi "úžitkáčmi" plynie trochu pomalšie ako medzi bežnými osobnými autami. Preto nová generácia Citroënu Berlingo prichádza po dlhých desiatich rokoch.

Avšak nemôžeme povedať, že by sa Francúzi flákali. Projekt nového Berlinga nesúci kódové označenie K9 odštartoval v roku 2013. Vtedy Francúzi začali zbierať poznatky od zákazníkov, čo na aute treba vylepšiť a čo nie. Ľudia nechceli žiadne ústupky v priestorovej ponuke a v modularite kabíny. Prijali by však posun po stránke dizajnu, výbavy a pohodlia.

Výsledkom je tretia generácia Citroënu Berlingo, ktorá bude vôbec po prvýkrát v osobnej verzii dostupná s dvomi dĺžkami karosérie. Základná "M" meria 4403 milimetrov, dlhšia "XL" 4753 mm. Bez ohľadu na to, či si vyberiete kratšie alebo dlhšie Berlingo, obe sú za príplatok 700 eur dostupné aj ako sedemmiestne. 

Sedadlá tretieho radu sa dajú z auta úplne vybrať, vo verzii XL sú aj posuvné. V druhom rade nájdeme tri samostatné sedačky. Posúvať, ani vyberať z auta ich síce nemožno, ale po sklopení sedákov i operadiel vznikne rovná plocha s dnom kufra. Základná výbavová verzia má v druhom rade klasickú lavicu.

Aby bolo možné v aute previezť dlhšie predmety, sklápateľné je aj operadlo spolujazdca. Do Berlinga M sa potom zmestí tyč dlhá 2,72 metra, v prípade Berlinga XL až 3,05 m.

Ak ide o kufor, základná verzia zhltne 775 litrov nákladu (pri naložení po spodnú hranu bočných okien), teda o sto litrov viac ako predchodca. Dlhé Berlingo XL sa pýši objemom 1050 l. Francúzi avizujú viacero praktických detailov, napríklad plató, ktoré sa dá zafixovať v niekoľkých polohách. Ak ho práve netreba, dá sa odložiť za zadné sedadlá.

Kabína je - podobne ako zvyšok auta - úplne nová. Masívna palubná doska obsahuje radiacu páku umiestnenú na vyvýšenej konzole. Dominantným prvkom sa stal osempalcový dotykový displej, patriaci multimediálnemu a navigačnému systému. Avšak pozor, Citroën zachoval tradičné ovládače klimatizácie. Dotyková obrazovka je totiž výsadou iba dvoch vyšších stupňov výbavy. Základná dostala rádio s menším displejom bez dotykového ovládania.

Samozrejmosťou je množstvo rôznych odkladacích priestorov, ktoré majú celkovú kapacitu 186 litrov. Airbag spolujazdca sa presťahoval do stropu (podobne ako na Cactuse), a tak palubná doska obsahuje až dve veľké schránky pred spolujazdcom. Do vrchnej sa zmestí napríklad notebook a je tam aj USB port, takže počítač si zároveň môžete nabíjať. Efektne vyzerajú priesvitné odkladacie boxy v strope, kombinované s panoramatickou strechou.

Vo vnútri sme sa dočkali pohodlnejších sedadiel a príjemnejších materiálov všade tam, kde sa človek reálne dotýka auta.

Tretia generácia Citroënu Berlingo do veľkej miery spočíva na modulárnej platforme EMP2. Množstvo prvkov si pritom požičiava od modelu C4 Picasso. Konkrétne, zatiaľ čo predná časť podvozka vychádza z konštrukcie EMP2, podlaha kufra a zadná náprava majú pôvod v predchodcovi. Kompletne preladené tlmiče, pružiny, stabilizátory i uloženia náprav sľubujú, že auto bude pohodlnejšie a zároveň istejšie v zákrutách.

Použitie modernej platformy EMP2 dovolilo konštruktérom upraviť základné proporcie auta. Predný previs i kapota motora sú teraz kratšie. Kabína sa posunula o čosi viac dopredu, takže Berlingo má pri pohľade z profilu viac dodávkový charakter.

Po dizajnovej stránke vidíme karosériu tvarovanú s ohľadom na čo najväčší vnútorný priestor. Predné partie s horizontálne delenou svetelnou technikou nadväzujú na ostatné Citroëny. To isté môžeme povedať aj o farebných detailoch a o ochranných lištách AirBump na bočných dverách.

Zadné bočné dvere sú pochopiteľne naďalej posuvné. Novinkou je možnosť elektrického spúšťania okien v posuvných dverách. Kufor osobnej verzie sprístupňujú veľké výklopné dvere. Ak doň potrebujete vložiť niečo menšie, stačí si odklopiť samostatné okno.

Veľa nového nájdeme v ponuke komfortnej výbavy. Berlingo môže obsahovať farebný head-up displej, adaptívny tempomat (vrátane asistenta pre jazdu v dopravnej zápche), indukčné nabíjanie smartfónu, bezkľúčový vstup a štartovanie, monitorovanie takzvaných mŕtvych uhlov, upozornenie na nechcené opustenie jazdného pruhu, panoramatickú cúvaciu kameru alebo parkovacieho asistenta.

Spod kapoty definitívne zmizla atmosférická benzínová jedna-šestka. Nahradil ju prepĺňaný trojvalec 1,2 PureTech (81 kW/110 k), skombinovaný so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Neskôr by mal prísť silnejší variant (96 kW/130 k), spriahnutý s novým osemstupňovým meničovým automatom Aisin.

Turbodiesel 1,5 BlueHDi je dostupný v troch výkonových úrovniach - 56 kW (76 k), 75 kW (102 k) a 96 kW (130 k). Dve slabšie majú štandardne päťstupňovú manuálnu prevodovku, najsilnejšia šesťstupňový manuál alebo osemstupňový automat.

Výbavové stupne sú tri. Základný Live obsahuje niekoľko asistenčných systémov, napríklad pomocníka pre rozjazd do kopca, čítanie niektorých dopravných značiek, systém upozorňujúci na únavu šoféra, autonómne núdzové brzdenie alebo funkciu upozorňujúcu na neúmyselné opustenie jazdného pruhu. Z komfortných prvkov spomeňme elektricky nastaviteľné a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, manuálnu klimatizáciu, rádio s ovládaním pod volantom, USB vstup, Bluetooth či tempomat s obmedzovačom rýchlosti.

Stredná výbava Feel pridáva LED denné svetlá, elektrickú parkovaciu brzdu, tri samostatné sedadlá v druhom rade, elektricky ovládané zadné okná, zadné parkovacie senzory, dažďový a svetelný senzor, multimediálny systém s osempalcovým dotykovým displejom, farebné kontrastné detaily na karosérii,...

Najluxusnejšie Berlingo Shine má aj automatickú dvojzónovú klimatizáciu, kožený veniec volantu, sklenenú strechu s odkladacou poličkou, elektrochromatické vnútorné spätné zrkadlo alebo farebný head-up displej.

Predĺžená verzia Berlingo XL sa dodáva výhradne v strednej úrovni výbavy Feel a iba s dvomi silnejšími verziami naftového motora 1,5 BlueHDi.

Cenník