135 19 hyund kampan i range 1140x190px 2
Thumb citroen c3 wrc premiera Thumb c3wrc a Thumb c3wrc b Thumb c3wrc c Thumb c3wrc d Thumb citroen c3 wrc a Thumb citroen c3 wrc abudhabi Thumb citroen c3 wrc b Thumb citroen c3 wrc c Thumb citroen c3 wrc d Thumb citroen c3 wrc e Thumb citroen c3 wrc f Thumb citroen c3 wrc g Thumb citroen c3 wrc predok Thumb citroen c3 wrc zadok

Nový Citroen C3 WRC odhalili v Abu Dhabi

Po stajniach Hyundai, M-Sport (Ford) a Toyota sa do svetového šampionátu v rallye po ročnej prestávke vracia aj Citroen. Nové súťažné auto predstavil v pôsobisku svojho hlavného sponzora.

Vozidlom hmotnosti 1.190 kg, dĺžky 4.128 mm a šírky 1.875 mm s rázvorom náprav 2.540 mm, rozchodom kolies 1.670 mm, 75 l palivovou nádržou a obrovským zadným krídlom sa francúzska značka po prechodnej uplynulej sezóne chce opäť usadiť na špici majstrovstiev sveta. Jej továrenské auto má karosériu zhotovenú z ocele a uhlíkových vláken spevnenú viacnásobne zvarenou bezpečnostnou klietkou. Poháňa ho 4-valcový 1,6 l turbomotor s priamym vstrekovaním benzínu (279 kW/380 k, 400 Nm), ktorého krútiaci moment sa na všetky kolesá prenáša cez 6-stupňovú sekvenčnú prevodovku s ovládacími páčkami na volante.

Šéf továrenského tímu Yves Matton tvrdí, že o návrate francúzskej značky do MS rozhodlo viacero faktorov. Ukončenie 3-ročného cyklu v seriáli WTCC, uvedenie na trh strategicky dôležitej novinky  C3 a nové regule FIA, pre ktoré je tento model ako stvorený. Rozhodujúce zmeny v predpisoch možno zhrnúť do 3 bodov: vyššie výkony motorov, väčší vplyv aerodynamiky a opätovné použitie stredových diferenciálov. „Na tieto body sme sa sústredili a využili pritom naše poznatky z rely aj pretekárskych okruhov,“ hovorí Matton. „Časový plán vývoja bol tentoraz kratší než v minulosti. Napriek hlbokým poznatkom sme sa s dizajnom riadne popasovali. Vďaka skúsenostiam našich technikov sme množstvo testovacích kilometrov absolvovali bez problémov. Bez ich vedomostí by sme časový plán nedodržali,“ priznal. Matton je presvedčený, že nové autá postavené podľa nových predpisov vnesú do šampionátu novú dávku agresivity, napätia a výzvy, zvýšia jeho atraktívnosť, prilákajú mladších fanúšikov a budú mať naň pozitívny vplyv.

Továrenské autá Citroen budú nastávajúcu sezónu pilotovať Kris Meeke, Craig Breen a Stephane Lefebvre. Na plnenie úloh je dôležitý predovšetkým prvý z nich. „Novú výzvu prijímame s rešpektom. Potrebujeme lídra, ktorý má veľké technické skúsenosti a množstvo poznatkov z vývoja. V uplynulej sezóne ukázal, že dokáže zvíťaziť na akomkoľvek povrchu,“ chváli ho Matton. O ďalších dvoch hovorí: „Craig a Stephane ukázali, že máme v kádri 2 veľmi talentovaných a nádejných jazdcov. Preto sme sa rozhodli dať im šancu. Strednodobo sú budúcnosťou WRC. Mohli sme sa rozhodnúť aj pre skúseného pilota, ktorý by Krisa v úlohe tímového lídra vyzýval ale nakoniec sme to zavrhli. Tento postup – vsadiť na dva talenty – plne zodpovedá tomu, čo Citroen praktizuje už vyše 20 rokov,“ uzatvára šéf francúzskej stajne.