Hyundai santa fe 2018 november 1040x190
Advertisement
Thumb 2f Thumb 1f Thumb 3f Thumb 4f Thumb 5f Thumb 6f Thumb 7f Thumb 8f Thumb 9f Thumb 10f Thumb 11f Thumb 12f Thumb 13f Thumb 14f Thumb 15f Thumb 16f Thumb 17f Thumb 18f Thumb 19f Thumb 20f Thumb 21f Thumb 22f Thumb 23f Thumb 24f Thumb 25f Thumb 26f Thumb 27f Thumb 28f Thumb 30f Thumb 29f Thumb 31f Thumb 32f Thumb 33f Thumb 34f Thumb 35f Thumb 36f Thumb 37f Thumb 38f Thumb 39f Thumb 40f Thumb 41f Thumb 42f Thumb 44f Thumb 45f Thumb 46f Thumb 47f Thumb 48f Thumb 49f Thumb 50f Thumb 51f Thumb 52f Thumb 53f Thumb 54f Thumb 55f Thumb 56f Thumb 57f Thumb 58f Thumb 59f Thumb 60f

Nový Ford Focus stavil na trojvalce a more asistenčných systémov

Po technologickej stránke má ísť o najdokonalejší kompakt súčasnosti. Pravda, viacprvková zadná náprava už nebude pre každého. Predaj novinky na Slovensku odštartuje v závere tohto roka.

Priamy prenos z premiéry:

Štvrtá generácia Focusu prichádza presne dvadsať rokov po odhalení prvej. Ford pre ňu pripravil špeciálne podujatie v Londýne a naraz predstavil všetky tri karosárske verzie - hatchback, kombi i sedan. Štvrtou podobou Focusu sa stáva variant Active. Ide o alternatívu k stále populárnejším crossoverom, teda o hatchback s oplastovanou karosériou a vyššou svetlosťou podvozka.

Ako prvý do očí udrie dizajn karosérie. Hatchback pôsobí štíhlejším a dynamickejším dojmom. Má väčšiu masku chladiča, výraznejšie prelisy po bokoch a upravené proporcie. Kapota motora je dlhšia, kabína sa posunula mierne dozadu a oba previsy sú kratšie.

Novinka je o 20 mm dlhšia, o 15 mm nižšia a čo je najdôležitejšie, má o 53 mm dlhší rázvor osí kolies. Šírka auta zostáva identická s predchodcom. Kufor v základnom usporiadaní pojme 388 litrov nákladu, o 25 l viac ako predtým.

Focus nepotrebuje obrovské kolesá, aby vyzeral dobre. Dokonca aj športovo ladená verzia ST Line si vystačí s osemnástkami. Kvitujeme jednoduché predné stĺpiky. Šofér bude mať vďaka nim lepší výhľad šikmo von.

Pekných tvarov sa nevzdal ani kombík, ktorého hlavnou úlohou je ponúknuť čo najväčší batožinový priestor. Tretie bočné okná sú pomerne malé, zato masívne koncové svetlá rozhodne neprehliadnete. Rázvor praktickejšieho Fordu Focus zostal zhodný s hatchbackom. Kombi sa však môže pochváliť dlhším zadným previsom a batožinovým priestorom so základným objemom 608 litrov. Po sklopení zadných operadiel získate 1640 l. Výrobca avizuje, že dĺžka a šírka kufra patria medzi najväčšie v triede.

Piate dvere môžu byť ovládané elektricky a bezdotykovo - mihnutím nohou pod zadným nárazníkom. Nechýbajú ani praktické detaily, ako možnosť schovať kryciu roletku pod dno batožinového priestoru, kde je pre ňu pripravené miesto. 

O sedane zatiaľ vieme iba to, že predávať ho budú vo vybraných krajinách, kde zákazníci majú o tento typ karosérie záujem. 

Ford Focus hatchback
  novinka predchodca
dĺžka 4378 mm 4360 mm
šírka 1825 mm 1823 mm
výška 1454 mm 1469 mm
rázvor 2701 mm 2648 mm
objem kufra 388-1345 l 363-1148 l
Ford Focus kombi
  novinka predchodca
dĺžka 4668 mm 4560 mm
šírka 1825 mm 1823 mm
výška 1481 mm 1492 mm
rázvor 2701 mm 2648 mm
objem kufra 608-1653 l 490-1516 l

Prejsť môžeme do kabíny, ktorá pôsobí vzdušnejšie a je reálne priestrannejšia. Palubná doska nezasahuje do vnútra tak výrazne ako v predchodcovi. Je kompaktnejšia a čo sa tvaru týka, odráža aktuálne módne trendy. Má horizontálne základné členenie s dotykovým displejom trčiacim do priestoru. Veľkosť obrazovky sa líši podľa výbavy. Maximum je osempalcová uhlopriečka.

Displeju sekundujú klasické ovládače - na zmenu hlasitosti audia, manipulovanie s klimatizáciou, vypínanie systému štart/stop či stlmenie podsvietenia prístrojov. 

Kvalitnejšie materiály a hlavne praktickejšie odkladacie priestory by mali byť pre novú generáciu samozrejmosťou. Z Fordu Focus definitívne zmizla mechanická parkovacia brzda, pričom vo všetkých výbavových stupňoch ju nahradila elektrická. Verzie s automatickou prevodovkou dokonca prišli aj o pákový volič jednotlivých režimov. Podobne, ako v modernizovanom Forde Edge, ho nahradil jednoduchý otočný ovládač.

Čo sa vnútorného priestoru týka, novinka ponúka väčšiu šírku v oblasti ramien, viac miesta pre nohy vzadu a viac miesta pre pravé koleno šoféra (resp. ľavé spolujazdca). Po bokoch stredovej konzoly navyše pribudli mäkčené opierky.

Veľkou pýchou v poradí štvrtého Fordu Focus sú adaptívne plne diódové predné svetlomety. Nielen, že dokážu odtieniť iné vozidlá na ceste, ale tvar svetelného lúča prispôsobujú križovatkám, kruhovým objazdom či zákrutám. Podmienkou je, aby bolo na ceste zreteľné vodorovné značenie. Systém totiž nevyužíva údaje z navigačného systému ako niektorí konkurenti. Podmienky na ceste zisťuje prostredníctvom kamery, ktorá "vidí" do vzdialenosti 65 metrov. Auto vďaka nej dokáže osvetliť zákrutu skôr, než šofér otočí volantom.

Spomedzi asistenčných systémom môžeme spomenúť aj adaptívny tempomat, funkčný až do rýchlosti 200 km/h. V kombinácii s automatom zahŕňa aj asistenta pre jazdu v dopravnej zápche. Asistent pre vyhýbací manéver v prípade hroziacej kolízie mykne volantom tak, aby šoférovi intuitívne naznačil, čo robiť. Kamera za čelným sklom rozpoznáva základné dopravné značky obmedzujúce rýchlosť a zakazujúce predbiehanie. V Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku vie odhaliť, ak na diaľnici mierite do protismeru. Dôvodom je špecifické stvárnenie výstražnej dopravnej značky, ktorú používajú v týchto krajinách.

V naozaj rozsiahlej výbave ďalej môžete nájsť monitorovanie takzvaného mŕtveho uhla, udržiavanie auta v zvolenom jazdnom pruhu, head-up displej, plne automatického parkovacieho asistenta i cúvaciu kameru.

K dispozícii bude celkovo šesť výbavových verzií. Klasické: Ambiente, Trend a Titanium. Špeciálne: ST Line (športová), Vignale (luxusná), Active (dobrodružná s oplastovanou karosériou).

Focus vždy bol najmä o výborných jazdných vlastnostiach. Štvrtá generácia chce v tomto ohľade nadviazať na prvú, ktorá je považovaná za najšoférskejšiu. Základ auta predstavuje nová podvozková platforma C2. Hmotnosť medzigeneračne klesla o 88 kilogramov, pričom 33 kg pripadá na samotný podvozok, 25 na karosériu, 17 na interiér a 13 na poháňacie ústrojenstvo a elektroniku.

Viacprvková zadná náprava však už nepatrí k štandardnej výbave všetkých Focusov. Slabšie verzie hatchbacku, poháňané litrovým trojvalcom EcoBoost a naftovým štvorvalcom 1,5 EcoBlue, dostali vlečené ramená spojené torznou priečkou. Multilink je určený pre výkonnejšie motory, ďalej pre výbavy Vignale a Active, a v neposlednom rade pre kombi (bez ohľadu na motor). Výkladnou skriňou - čo sa jazdných vlastností týka - má byť viacprvková zadná náprava, plus nové adaptívne tlmiče. Ford hovorí aj o preladenom elektrickom posilňovači s väčšou citlivosťou.

Pod kapotou dominujú trojvalce, teda ak narážame na benzínové jednotky. Tri valce má nielen agregát 1,0 EcoBoost, ale aj jeho väčší súrodenec 1,5 EcoBoost. Štvorvalcová jedna-päťka mieri do dôchodku a nahrádza ju motor prvýkrát použitý vo Fieste ST.

Aby toho nebolo dosť, novinka 1,5 EcoBoost obsahuje funkciu odpájania jedného valca pri nízkej alebo strednej záťaži. Z Focusu môže byť dvojvalec, ale šofér si to vraj nevšimne. Samotná zmena z troch na dva aktívne valce a naopak trvá 14 milisekúnd.

Menší "liter" prešiel veľkými úpravami. Má novú hlavu valcov, plus prepracovaný systém priameho vstrekovania. Všetky benzínové motory dostávajú filter pevných častíc.

Naftové motory majú vždy štyri valce. Nezáleží, či si vyberiete slabší agregát 1,5 EcoBlue, vyvinutý v spolupráci s koncernom PSA, alebo dvojliter EcoBlue, postavený vo vlastnej réžii.

Všetky motory sú štandardne spriahnuté so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Dvojspojkové ústrojenstvo z ponuky vypadáva a namiesto neho prichádza osemstupňový meničový automat.

V priebehu budúceho roka ponuku rozšíri mild hybrid, založený na litrovom EcoBooste. Spaľovací motor bude pracovať v tandeme s elektrickým motorgenerátorom. Hybridný Focus budú charakterizovať dve elektrické siete - štandardná 12V a 48V pre motorgenerátor a jeho batériu.

Benzínové motory
1,0 EcoBoost (62 kW/85 k) 6M
1,0 EcoBoost (73,5 kW/100 k) 6M
1,0 EcoBoost (92 kW/125 k) 6M/8A
1,5 EcoBoost (110 kW/150 k) 6M
1,5 EcoBoost (136 kW/182 k) 6M/8A
Naftové motory
1,5 EcoBlue (70 kW/95 k) 6M
1,5 EcoBlue (88 kW/120 k) 6M/8A
2,0 EcoBlue (110 kW/180 k) 6M/8A