Conti summer19 uspora sk 1140x86
Thumb 1s Thumb 2s Thumb 3s Thumb 4s Thumb 5s Thumb 6s Thumb 7s Thumb 8s Thumb 9s Thumb 10s Thumb 11s Thumb 12s

Nový Forester prichádza do Európy výhradne s hybridným pohonom

Kompaktné SUV má dlhší rázvor a ešte viac priestoru v zadnej časti kabíny. Zariadenie interiéru opäť postúpilo o úroveň vyššie.

Piata generácia japonského "lesníka" prichádza do Európy rok po svetovej premiére na autosalóne v New Yorku. Ak ide o dizajn, žiadne zásadné zmeny neprináša. 

Áno, na bokoch karosérie pribudli výraznejšie prelisy a blatníky pôsobia mohutnejšie. Svetelná technika zostavená prevažne z diód sa pýši krajšou grafikou, a to je v podstate všetko. Forester skrátka zostal sám sebou.

Páči sa nám, že dizajnéri zachovali veľké bočné okná. Vďaka nim mal predchodca krásne presvetlenú kabínu. Chválime aj vonkajšie spätné zrkadlá, ukotvené na "stračej nôžke", čo v kombinácii s tenkými prednými stĺpikmi zlepšuje výhľad šikmo dopredu. Nový Forester je máličko dlhší, širší aj vyšší. Najviac spomedzi rozmerov narástol rázvor, a to o 30 mm (2669 mm).

Dizajnéri sa pohrali s tvarom zliatinových diskov kolies, ktoré môžu mať priemer 17 alebo 18 palcov. Za zmienku stojí rozšírenie palety lakov karosérie o zelenú metalízu a červenú či modrú perleť.

V kabíne vidno predsa len viac noviniek, hoci kto už stihol sedieť v novej Impreze alebo v crossoveri XV, tomu bude palubná doska veľmi povedomá. Má tradičný základný tvar a obsahuje až tri displeje. Jeden slúži palubnému počítaču, druhý pridáva informácie o pohone 4x4 a tretí patrí multimediálnemu systému. Najväčší displej je dotykový a má uhlopriečku osem palcov. Slabšie vybavené varianty dostanú 6,5-palcovú dotykovú obrazovku.

Nový je volant s menším priemerom i predné sedadlá, ktoré sa môžu pochváliť výrazným bočným vedením. Zatiaľ čo kedysi boli autá značky Subaru vnútri prísne strohé, dnes pôsobia omnoho útulnejšie. Dizajnéri si sem tam dovolia aj nejakú tú ozdobu v podobe imitácie hliníka, kontrastného farebného prešívania alebo farebných akcentov. Zaujal nás ovládač terénneho systému X mode, ktorý už nemá podobu tlačidla, ale okrúhleho ovládača, keďže pribudli jazdné režimy.

Oblasť v okolí vnútorného spätného zrkadla zostáva vyhradená pre dve kamery slúžiace systému EyeSight. Ide o balíček elektronických pomocníkov, do ktorého patrí autonómne núdzové brzdenie, adaptívny tempomat, automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel alebo výstraha pred neúmyselným opustením jazdného pruhu. Forester pridáva novinku s názvom DriverFocus a v podstate ide o monitorovanie únavy šoféra.

Škoda, že zadné sedadlá nie je možné posúvať, lebo priestor na nohy je tam až nadbytočne veľký. Objem batožinového priestoru nepoznáme, no je široký a plytký presne tak, ako sme u Subaru zvyknutí. Zadné operadlá sú polohovateľné a nechýba ani vyhrievanie krajných miest.

Aby sme mohli objaviť najdôležitejšie zmeny, musíme zamieriť hlbšie do útrob auta. Nová je v prvom rade podvozková platforma, známa zo Subaru Impreza a XV. Skelet karosérie sa pýši vyššou tuhosťou, s čím súvisia nielen jazdné vlastnosti, ale aj komfort. Tlmiče majú v karosérii lepšiu oporu. Pri jazde po nekvalitných cestách vraj pominuli rôzne rezonácie alebo jemné trasenie volantu. Príjemnejší pocit z ovládania auta zabezpečí strmšie riadenie i systém pribrzďovania vnútorných kolies v zákrute, potláčajúci nedotáčavosť.

Subaru Forester prichádza do Európy výhradne s hybridným pohonom e-Boxer, ktorý zároveň dostal aj crossover XV. Základom je atmosférický benzínový dvojliter s výkonom 110 kW (150 k). Konštruktéri do jedného bloku s bezstupňovou prevodovkou Lineartronic vložili elektromotor (10 kW/13,6 k). Lítiovo-iónový akumulátor sa nachádza pod podlahou kufra. Kombinovaný výkon systému výrobca nezverejnil.

e-Boxer je full hybrid, to znamená, že vozidlo sa dokáže pohybovať čisto na elektrinu. Nie však viac ako 1,6 kilometra, pričom rýchlosť jazdy nesmie prekročiť hranicu 40 km/h. Subaru uvádza, že kombinovaná spotreba benzínu by v porovnaní s klasickým dvojlitrom mala klesnúť o 11 percent. 

Pohon 4x4 zostal tradičný, s elektrohydraulicky ovládanou medzinápravovou spojkou. Svetlá výška podvozka dosahuje 211 mm.