Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb novy hyundai sonata hybrid autozurnal.com 2 Thumb novy hyundai sonata hybrid autozurnal.com 1 Thumb novy hyundai sonata hybrid autozurnal.com 4 Thumb novy hyundai sonata hybrid autozurnal.com 3

Nový Hyundai Sonata Hybrid je nabitý špičkovou technikou

Nový Hyundai Sonata Hybrid prichádza s náložou špičkovej techniky pod príťažlivým kabátom. Okrem inovácie v podobe aktívneho radenia ASC, o ktorom sme nedávno písali dostane solárny strešný systém a iné vychytávky. Aj keď sa novinka zatiaľ do Európy nechystá, prináša veľa zaujímavých technológii, ktoré pravdepodobne uvidíme aj v niektorom európskom modeli. 

Sonata HybridSonata Hybrid je vybavená charakteristickou kaskádovou maskou, zadným spojlerom a zliatinovými diskami kolies, ktoré okrem zvýraznenia vzhľadu jemne dolaďujú aj aerodynamiku pre ešte ekologickejšiu prevádzku a nižšiu spotrebu paliva. Hyundai po prvýkrát predstavuje aj svoj solárny strešný systém. Systém nabíja batériu pre zvýšenie dojazdu a zároveň preto, aby sa zabránilo zbytočnému vybitiu batérie. Očakáva sa, že solárny strešný systém so 6 hodinami denného nabíjania zvýši dojazdovú vzdialenosť vozidla až o 1300 km ročne.

Prečítajte si tiež: 
Motor G1.6 T-GDi: Inovatívne ovládanie ventilov CVVD ide do výroby

Nová Sonata Hybrid s viacerými inováciami

Hyundai tiež použil v novej Sonate Hybrid technológiu ASC ako prvý na svete pre zlepšenie dynamického zážitku z jazdy a úsporu paliva. ASC aplikuje nový riadiaci logický softvér na hybridnú riadiacu jednotku (HCU), ktorá potom riadi elektromotor tak, aby sa vyrovnali otáčky motora a prevodovky. Tým sa čas radenia prevodovky znižuje o 30%. Vďaka synchronizácii ASC nielen zlepšuje výkonnosť zrýchlenia hybridného vozidla a úsporu paliva, ale aj životnosť prevodovky minimalizovaním trenia pri radení.

Nový Hyundai Sonata hybrid 2020Hyundai Sonata Hybrid má pod kapotou spaľovací motor Smartstream G2.0 GDi HEV a 6-stupňovou hybridnou prevodovkou. Výkon motora je 111,79 kW (152 k), elektromotor vozidla poskytuje výkon 38 kW (51 k). Kombinovaný výkon systému je 143,42kW (195 k) a Sonata Hybrid sa môže pochváliť aj kombinovanou spotrebou paliva nižšou ako 5 l/100 km.

Digitálny kľúč

Nová Sonata podporuje funkciu „Digital Key“ prostredníctvom špeciálnej aplikácie pre smartfóny. Digitálny kľúč využíva technológiu Near Field Communication (NFC), ktorá dosahuje vysokú úroveň bezpečnosti. Bezdrôtová dátová komunikácia NFC prebieha iba vtedy, keď sú zariadenie a čítačka umiestnené niekoľko centimetrov od seba. Digitálny kľúč vie tiež prostredníctvom smartfónu na diaľku ovládať vybrané systémy vozidla. Pomocou komunikácie Bluetooth Low Energy (BLE) môžu používatelia uzamknúť a odomknúť vozidlo, aktivovať alarm či naštartovať motor. Úroveň prístupu k rôznym funkciám auta môže byť prispôsobená každému užívateľovi na určitú dobu. Majiteľ vozidla môže pri prenájme vozidla prednastaviť dobu používania vozidla alebo obmedziť používanie len na určité funkcie.

Asistent pre zabránenie čelnej kolízii

Sonata je vybavená systémom Forward Collision Avoidance Assist (FCA), ktorý je schopný detekovať chodcov. Zdokonalená funkcia aktívnej bezpečnosti upozorňuje vodičov na núdzové situácie a v prípade potreby samostatne brzdí. Pomocou predných radarových a kamerových snímačov FCA pracuje v troch fázach. Na začiatku upozorňuje vodiča vizuálne a akusticky, posudzuje charakter nebezpečenstva kolízie a môže aplikovať zvyšujúce sa množstvo brzdnej sily, aby sa zabránilo kolízii alebo minimalizovala škody, keď je kolízia nevyhnutná. Systém sa aktivuje, keď je pred vozidlom snímané vozidlo, chodec alebo cyklista.

Asistent sledovania jazdného pruhu

Asistent sledovania jazdných pruhov automaticky nastavuje riadenie tak, aby vozidlo udržiavalo v strede jazdného pruhu a nekľučkovalo od medzi čiarami. LFA môže udržiavať vozidlo v strede v rýchlostiach od 0 do 145 kilometrov za hodinu na diaľniciach a v meste.

Technické údaje

Dĺžka:                                                                                        4 900 mm

Šírka:                                                                                        1 860 mm

Výška:                                                                                       1 445 mm

Rázvor:                                                                                      2 840 mm

Motor:                                                                                       Smartstream G2.0 GDi HEV

Prevodovka:                                                                             6-rýchlostná hybridná automatická

Kombinovaná spotreba:                                                      4,98 l/100 km (16-palcové disky)

                                                                                                     5,24 l/100 km (17-palcové disky)

Výkon motora:                                                                        152 k

Max. krútiaci moment motora:                                          188,3 Nm

Výkon elektromotora:                                                           38 kW

Max. krútiaci moment elektromotora:                             205 Nm