135 19 hyund kampan i range 1140x190px 2
Thumb jeep compass b Thumb jeep compass int Thumb jeep compass a

Nový Jeep Compass odhalili v Brazílii

Kompaktné športovo-úžitkové vozidlo novej generácie predstavili malej skupine novinárov a obchodníkov pri príležitosti zahájenia jeho sériovej produkcie v novom montážnom závode v meste Goiana v brazílskom štáte Parnambuco.

Na blížiacom sa autosalóne v Paríži ho však pravdepodobne neuvidíme. Výrobca totiž oznamuje, že ho verejnosti po prvý raz predstaví až začiatkom novembra na autosalóne v Los Angeles a v Severnej Amerike ho začne predávať až v prvom štvrťroku budúceho roka. Na ďalšie informácie je Jeep tradične skúpy. Oznamuje iba toľko, že nový Compass bude najlepšie kompaktné športovo-úžitkové vozidlo na svete, do ktorého bude montovať 17 motorov a predávať ho bude vo vyše 100 krajinách sveta. 

Nový podnik Goiana v Pernambuco má kapacitu 250.000 áut ročne. Je to najmodernejší montážny závod koncernu FCA postavený investíciou za 1,3 mld $. Do prevádzky ho uviedli koncom apríla 2015. Odvtedy v ňom vyrábajú Jeep Renegade. Nový Jeep Compass majú neskôr vyrábať aj v závode FCA v mexickom meste Toluca aj v spoločnom závode FCA s partnerskou automobilkou v Číne.

Jeep Compass novej generácie spočíva na predĺženej podlahovej plošine modelu Renegade a podľa jeho vzoru má mať dvojníka s typovým označením FIAT 500XL. Ten však predstavia až na budúci rok. Compass bude súčasťou modelovej ofenzívy, ktorej cieľom je do roku 2018 zvýšiť predaj áut značky Jeep z vlaňajších 1,24 na 1,8 mil ks. Konkurent vozidiel Nissan Qashqai, Hyundai Tucson, Honda CR-V a ďalších sa v koncernovej hierarchii zaradí medzi Jeep Renegade a Cherokee.

Úplne nový Compass nahradí v portfóliu značky Jeep aj väčší Patriot. Z dizajnérskej stránky má karosériu oblejších tvarov. Kompaktný crossover bude mať pohon predných kolies ale objednať sa bude dať aj verzia s pohonom 4x4. Celé poháňacie ústrojenstvo pochádza z menšieho modelu Renegade. Týka sa to aj 6-stupňovej mechanickej i príplatkovej 9-stupňovej automatickej prevodovky vlastnej konštrukcie. Paletu poháňacích agregátov budú tvoriť priečne ležiace radové štvorvalce. Medzi nimi aj nový 2.0 l zážihový turbomotor Tigershark (118 kW/160 k) a 2,4 l turbodiesel (126 kW/172 k).