Peugeot 2018 09 1200x90
Thumb 4m Thumb 1m Thumb 2m Thumb 3m Thumb 4m Thumb 5m Thumb 6m Thumb 7m Thumb 8m Thumb 9m Thumb 10m Thumb 11m Thumb 12m Thumb 13m Thumb 14m Thumb 15m Thumb 16m Thumb 17m Thumb 18m Thumb 19m Thumb 20m Thumb 21m Thumb 22m Thumb 23m

Nový Mercedes GLE sa nakláňa do zákrut ako motocykel

Luxusné SUV narástlo a je schopnejšie na ceste i v teréne.

Hoci názov luxusného SUV zo Stuttgartu sa za ostatných 20 rokov už trikrát zmenil, jeden detail majú všetky štyri generácie spoločný. Sú ním široké C-stĺpiky a opticky prepojené zadné okná. Mal ich už prvý Mercedes-Benz triedy M, predstavený v roku 1998. Po výhradách BMW, že písmeno "M" patrí Mníchovčanom, Mercedes svoje SUV premenoval. Najprv na ML a nedávno na GLE.

Široké C-stĺpiky má aj najnovší Mercedes GLE, ktorý oficiálnu svetovú premiéru absolvuje na októbrovom autosalóne v Paríži a predávať ho začnú začiatkom budúceho roka. Ostatné dizajnové prvky sú úplne nové. Nemci sa po ére výrazných prelisov a ozdôb, vrátili k jednoduchším línám a optickej čistote. Pochopiteľne, najviac upúta mohutná maska chladiča, na ktorú nadväzujú plne diódové predné svetlomety Multibeam LED. 

Diaľkové svetlo s ultra dosvitom vytvára maximálnu zákonom povolenú intenzitu svetla, vďaka čomu jas klesne pod referenčnú hodnotu jeden lux až vo vzdialenosti viac ako 650 metrov.

Pri pohľade z profilu je nový Mercedes GLE nezameniteľný práve vďaka špecifickým stĺpikom, zatiaľ čo vzadu zaujmú štíhle dvojdielne koncové svetlá. Najlacnejšie verzie dostanú "osemnástky", ale priplatiť si môžete aj za 22-palcové kolesá. 

Dizajnéri sa už tradične nestarajú len o estetiku automobilu. Ešte dôležitejšia je aerodynamika, a tak špeciálne upravené boli vonkajšie spätné zrkadlá i priestor okolo blatníkov, maska chladiča dostala aktívnu klapku a na podvozku sa objavilo niekoľko krytov. Výsledkom je koeficient odporu vzduchu 0,29 (predchodca mal Cx=0,32).

Z pohľadu každodenného používania nového Mercedesu GLE je zrejme dôležitejšia priestorová ponuka v kabíne. Konštruktéri natiahli rázvor o 80 milimetrov, na úroveň 2995 mm, a pasažierom sediacim vzadu dopriali podstatne viac miesta na nohy než predtým. Nehovoriac o luxuse. V rámci príplatkovej výbavy môžete dostať zadnú lavicu delenú v pomere 40:20:40, pričom krajné sedadlá sú elektricky nastaviteľné v šiestich smeroch (vrátane posúvania). Tým pádom majú cestujúci vzadu prakticky rovnaký komfort ako kolegovia na predných sedadlách.

Na želanie sa dodáva aj tretí rad sedadiel, takže Mercedes GLE môže byť sedemmiestny. Výrobca však zverejnil iba objem kufra päťmiestnej verzie, ktorá pojme 825 litrov nákladu. Po sklopení zadných sedadiel kapacita narastie na 2055 l.

Už sme si pomaly zvykli na futuristické palubné dosky nových Mercedesov, obsahujúce dva opticky prepojené displeje trčiace do priestoru. Toto riešenie nedávno dostala aj najmenšia trieda A.

Majiteľ nového Mercedesu GLE o displeje nepríde. Každý má uhlopriečku 12,3 palca, pričom tentoraz netrčia z palubnej dosky, ale sú do nej elegantne zakomponované. Zmizli dokonca aj okrúhle výduchy ventilácie a nahradili ich obdĺžnikové. Dobrodružný nádych kabíne dodávajú mohutné madlá medzi prednými sedadlami.

Základná obsluha prístrojov zostáva nezmenená. Dotyková plôška na ľavom ramene volantu slúži pre listovanie v digitálnom prístrojovom paneli. Pravá obsluhuje stredový displej multimediálneho systému. Listovať v ňom môžete aj prostredníctvom touchpadu, alebo priamo prstom, keďže obrazovka je dotyková. Vrcholom čo sa ovládania týka, je vylepšený interiérový asistent MBUX, reagujúci na hlas (zatiaľ iba v čínštine, angličtine a nemčine, neskôr pribudnú ďalšie jazyky) a gestá.

Kamera v stropnej ovládacej jednotke sníma pohyby rúk a ramien šoféra a spolujazdca. Ak sa ruka priblíži k dotykovému displeju alebo dotykovému poľu na stredovej konzole, zmení sa zobrazenie na multimediálnom displeji, napríklad sa zvýraznia jednotlivé prvky. Systém dokáže odlíšiť ruku šoféra od ruky spolujazdca, takže vie, na ktorom sedadle má nastaviť masážnu funkciu. 

Na úvod bude nové GLE dostupné s jediným motorom, a to trojlitrovým radovým benzínovým šesťvalcom. Spaľovací motor dostal pomoc v podobe elektrického 48-voltového štartér-generátora ISG. Ten síce sám auto nepotiahne, ale spaľovaciemu agregátu pomáha pri zrýchľovaní, zatiaľ čo pri takzvanom plachtení alebo brzdení rekuperuje kinetickú energiu. 

Výkon šesťvalca 270 kW (367 k) môže práve vďaka štartér-generátoru krátkodobo pri plnej akcelerácii stúpnuť o ďalších 16 kW (22 k) a najmä 250 Nm. Štandardom je deväťstupňová meničová automatická prevodovka 9G-Tronic.

Mercedes ponúkne v novom GLE dve variácie pohonu všetkých štyroch kolies 4Matic. Slabšie - štvorvalcové - varianty dostanú jednoduchšiu rozvodovku a pevne stanovené rozdelenie krútiaceho momentu na nápravy v pomere 50:50. Výkonnejšie motorizácie majú rozvodovku doplnenú o lamelovú spojku, ktorá umožňuje variabilne meniť množstvo sily motora, posielanej na prednú alebo zadnú nápravu. Odľahčené kolesá pri oboch verziách štvorkoliek pribrzdí elektronika a krútiaci moment pošle na kolesá s lepšou trakciou.

Na želanie dostanete pneumatické pruženie Airmatic, ktoré dokáže regulovať silu pruženia na každom kolese samostatne. Takto pôsobí proti nakláňaniu karosérie nielen v pozdĺžnom, ale aj v priečnom smere. Za ďalší príplatok môže byť pneumatika podporená hydraulikou. 

Hydropneumatická sústava vytvára sily, ktoré sú väčšie ako sily vo vzduchovom pružení a aktívne podopierajú a tlmia pohyby karosérie vozidla, napríklad pri pozdĺžnom alebo priečnom zrýchlení alebo počas jazdy na nerovných vozovkách.

Auto sa - podobne ako motocykel - nakláňa do zákrut a umožňuje jazdu takmer bez priečne pôsobiacich síl. Ak je Mercedes  GLE vybavený viacúčelovou stereokamerou, je možné skenovanie povrchu vozovky: kamera priebežne sníma povrch vozovky a podvozok reaguje na zvlnený povrch vozovky ešte predtým, ako cez neho prejde, a tým zvlnenie do značnej miery vyrovná. 

Spomedzi asistenčných systémov nás zaujal vylepšený adaptívny tempomat, ktorý pomáha v dopravných zápchach. Systém dokáže rozpoznať dopravnú zápchu alebo zhustenú premávku pomocou informácií zo služby LiveTraffic a reagovať ešte skôr, ako toto dopravné obmedzenie zaznamená samotný šofér. Ak dôjde k rozpoznaniu zápchy, elektronika preventívne zníži rýchlosť na cca 100 km/h. To poskytuje aktívnemu asistentovi brzdenia priestor, aby Mercedes včas zastavil.

Aktívny asistent jazdenia v dopravných zápchach dokáže šoféra výrazne odbremeniť: Systém v prípade existujúceho vodorovného značenia prevezme udržiavanie Mercedesu v jazdnom pruhu a zároveň udržiava odstup od vozidla vpredu, a to do rýchlosti približne 60 km/h. Až do jednej minúty od zastavenia sa Mercedes automaticky opätovne rozbehne. 

Ak sa dopravná zápcha skončila, Mercedes-Benz GLE opäť zrýchli na rýchlosť nastavenú v adaptívnom tempomate. Keď šofér predtým nenastavil žiadnu rýchlosť, systém nastaví diaľničnú rýchlosť (napr. v Nemecku je to 130 km/h).