Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb mercedes s class 002 Thumb mercedes s class 005 Thumb mercedes s class 001 Thumb mercedes s class 003 Thumb mercedes s class 006 Thumb mercedes s class 007

Nový Mercedes S-triedy už nadobúda kontúry

Po nemeckých cestách už jazdia zamaskované prototypy siedmej generácie vlajkovej lode Mercedes-Benz S-triedy. Debutovať má na budúci rok.

Nový model figurujúci pod interným typovým kódom W 223 otvorí v automobilke novú dizajnérsku éru. Zo špionážnych obrázkov vidno, že nová vlajková loď bude mať zrejme zapúšťajúce sa kľučky dverí. Táto technická vychytávka začína byť v triede luxusných áut v móde, lebo znižuje odpor vzduchu. V interiéri novej limuzíny vynikne najmä obrovský stredový displej široký asi 300 mm, ktorý vytvorí prechod medzi stredovou konzolou a prístrojovým panelom. Na spodku displeja bude dotyková lišta s tlačidlom výstražného systému, voličom jazdných módov a regulátorom hlasitosti.

Vďaka širšiemu použitiu súčiastok vyrobených z hliníka a uhlíka bude mať nová S-trieda menšiu pohotovostnú hmotnosť (dnešná 2 t), ktorá sa odrazí v nižšej palivovej spotrebe. Nový model spočinie na úplne novej podlahovej plošine pre autá s pohonom zadných kolies MRA II a bude mať dve základné verzie. Štandardnú budú poháňať klasické spaľovacie motory so 48V elektrickou sústavou (budú medzi nimi aj nové radové 6-valcové agregáty) alebo plug-in hybridná sústava, ktorá umožní dojazd na čisto elektrický pohon do vzdialenosti 100 km. Druhou bude rýdzi elektromobil EQS s výrazne modifikovanou karosériou, ktorá bude mať kratšie previsy, šikmejšie sklonené čelné sklo a vzhľadovo bude pripomínať kupé Mercedes CLS. Poháňať ho budú vpredu a vzadu ležiace elektromotory celkového výkonu vyše 294 kW/400 k (verzia AMG vyše 441 kW/600 k). Stavajú ho na podlahovej plošine MEA vyhradenej pre modely s veľkými batériami uloženými v podlahe. Predstavia ho až v roku 2021 alebo 2022 a na jedno nabitie batérií bude mať dojazd vyše 500 km. Obe budú mať aktívny podvozok s pneumatickým pružením. Objednať sa bude dať aj riadenie zadných kolies (tie sa budú natáčať vo väčšom uhle ako v iných doteraz používaných systémoch a veľkú limuzínu urobia výrazne obratnejšou) a mechanický pohon 4x4. Vo verzii AMG ho budú podporovať 2 elektromotory na zadnej náprave.

Najdôležitejšími prvkami budúcej S-triedy bude autonómne riadenie stupňa 3 (po 10 sek bude musieť vodič prevziať riadenie vozidla sám) a nové asistenčné systémy. V oblasti konektivity dostane nová vlajková loď najnovšiu generáciu zábavného systému MBUX. Vyrábať ju budú v plne digitalizovanej a dokonale zosieťovanej fabrike 56, ktorá využíva najnovšie procesy a modely pracovného času a logistika aj kontrola kvality sa v nej budú diať plne automaticky.