Conti france sk 1140x86
Thumb 1o Thumb 3o Thumb 2o Thumb opel corsa 003 Thumb opel corsa 002 Thumb opel corsa 001 Thumb opel corsa 004 Thumb opel corsa 005 Thumb opel corsa 006 Thumb opel corsa 007 Thumb opel corsa 008 Thumb opel corsa 009 Thumb opel corsa 010

Nový Opel Corsa dostane hliníkovú kapotu, medzigeneračne zhodí 108 kg

Malý Opel prejde na novú podvozkovú platformu. Kilogramy ušetrí aj koniec benzínových štvorvalcov.

Opel nám tohto roku predstaví úplne novú Corsu. Výraz "úplne novú" je na mieste. Zatiaľ čo posledné dve generácie zdieľali technický základ, vrátane skeletu karosérie, teraz doslova nezostal kameň na kameni. Súvisí to s prechodom rüsselsheimskej automobilky pod krídla francúzskeho koncernu PSA.

Ešte pred úplným odhalením novinky sa Opel snaží pritiahnuť pozornosť potenciálnych zákazníkov upútavkami. V prvej sme sa dozvedeli, že malý hatchback dostane adaptívne plne diódové predné svetlomety IntelliLux LED Matrix. Ponúknu vysoký svetelný výkon a funkciu odtienenia ostatných účastníkov premávky. 

Najnovšia upútavka nás necháva nahliadnuť do útrob auta. Nie do interiéru, ale priamo na skelet karosérie. Corsa totiž opúšťa podvozkovú platformu SCCS, ktorú zdieľala s Fiatom Grande Punto a prechádza na moderný podvozok CMP (Common Modular Platform). Novú platformu vyvinul koncern Groupe PSA s čínskym partnerom Dongfeng. Trvalo to vyše dva roky a investície do projektu presiahli čiastku 200 miliónov eur. Opel Corsa bude po crossoveri DS3 Crossback a novom Peugeote 208 tretie auto, využívajúce tento konštrukčný základ.

Rátať môžeme s vyššou tuhosťou a tým pádom bezpečnosťou, ale aj s lepšími jazdnými vlastnosťami. S nimi súvisí medzigeneračný úbytok hmotnosti o 108 kilogramov. Pohotovostná hmotnosť novej generácie klesne na úroveň 980 kg. Auto pritom mierne narastie. Ešte stále aktuálna verzia meria na dĺžku 4021 milimetrov, novinka dosiahne 4060 mm. Výrobca zároveň avizuje dlhší rázvor a tým pádom viac priestoru najmä pre zadných pasažierov.

Ako prebiehala odtučňovacia kúra? Nuž samotná "surová" karoséria (bez dverí, predných blatníkov a kapoty) je ľahšia o 40 kilogramov, 2,4 kilogramu ušetrila výmena konvenčnej oceľovej kapoty za v tejto triede nevídanú hliníkovú, sedadlá sú ľahšie o 10 kg a motory o 15 kg.

Pod kapotou sa udomácnia celohliníkové francúzske trojvalce 1,2 PureTech, dodávané v atmosférických i prepĺňaných verziách. Očakávať však môžeme aj turbodiesel 1,5 BlueHDi (tiež s hliníkovým blokom a hlavou).

Ak ide o hmotnosť, rekordmanmi v segmente malých áut sú hatchbacky značky Suzuki. Swift v základnej verzii váži neuveriteľných 840, o málo väčšie Baleno 940 kilogramov. Odľahčovanie Corsy súvisí aj s očakávaným nástupom elektrickej verzie. Opel eCorsa príde na budúci rok a čo-to k jej hmotnosti pridajú akumulátory, uložené v podlahe.