Peugeot 2019 01 1140x190

Nový Opel Corsa na prvom obrázku. Dostane inteligentné svetlá

Malý hatchback bude výhradne päťdverový a ako prvý sériový model predvedie nový dizajnový jazyk značky Opel.

Rok 2019 bude aj o malých autách, veď  premiéru absolvujú minimálne traja silní hráči: Renault Clio, Peugeot 208 a Opel Corsa.

Prvá oficiálna upútavka na novú Corsu zobrazuje predný svetlomet a zároveň odhaľuje jednu z najväčších predností auta. Malý hatchback - po vzore väčších súrodencov - dostane adaptívne plne diódové predné svetlomety IntelliLux LED Matrix. Ponúknu vysoký svetelný výkon a funkciu odtienenia ostatných účastníkov premávky. Okrem toho môžeme vidieť pozmenenú grafiku - denné svietenie sa presťahovalo nižšie. Hore vidíme striebornú lištu, ktorá plynulo nadviaže na masku chladiča. 

Opel Corsa F bude súrodencom nového Peugeotu 208, ktorý spoznáme o necelý mesiac v Ženeve. Dostane rovnakú modulárnu platformu CMP (Common Modular Platform) a francúzske motory. Moderný podvozkový základ umožní ušetriť približne sto kilogramov hmotnosti, zväčšiť priestor pre posádku a vylepšiť jazdné vlastnosti. Vývoj platformy CMP trval vyše dva roky, pričom o náklady vo výške asi 200 miliónov eur sa koncern Groupe PSA podelil s čínskym partnerom Dongfeng. 

Platforma je pripravená pre zástavbu spaľovacích motorov, ale pod podlahu kabíny sa zmestia aj akumulátory. Preto nový Opel Corsa - podobne ako Peugeot 208 - príde aj v čisto elektrickej verzii. Batérie s kapacitou 50 kWh umožnia dojazd na jedno nabitie asi 350 kilometrov. Na elektromobil si však musíme počkať do roku 2020.

Prednosť dostanú klasické benzínové a naftové agregáty. Corsa si prisvojí francúzske trojvalce 1,2 PureTech, dodávané v atmosférickej i prepĺňanej verzii. Turbodiesel 1,5 BlueHDi sa dostane len na vybrané trhy.

Hoci malý Opel zdieľa techniku s Peugeotom 208, na Slovensku ho podľa dostupných správ vyrábať nebudú. Nemci využijú vlastný závod v španielskej Zaragoze. Premiéra novinky sa očakáva na jesennom autosalóne vo Frankfurtu. Predaj odštartuje v závere tohto roka.