Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb 111111r Thumb 1r Thumb 3r Thumb 2r Thumb 4r Thumb 5r Thumb 6r Thumb 7r Thumb 8r Thumb 9r Thumb 10r Thumb 11r Thumb 12r Thumb 13r Thumb 14r Thumb 15r Thumb 16r Thumb 17r Thumb 18r Thumb 19r Thumb 20r Thumb 21r Thumb 22r Thumb 23r Thumb 24r

Nový Renault Captur oficiálne: narástol a pridáva plug-in hybrid

Druhá generácia úspešného mestského crossoveru nevyzerá zásadne inak ako predchodca. Významné zmeny nájdete v interiéri a pod kapotou.

Európsky bestseller medzi malými crossovermi prichádza v druhej generácii. Renault tvrdí, že vlani predal dokonca viac Capturov než v roku 2013, keď vtedajšia novinka prišla na trh. Preto nie je žiadnym prekvapením, že dizajnéri zvolili podobnú taktiku ako v prípade Clia. Vzhľad Captura prešiel skôr evolučnými než revolučnými zmenami.

Auto pôsobí svalnatejším dojmom, najmä pri pohľade z profilu. Vpredu vidíme plne diódové svetlomety s typickými hokejkami denného svietenia. Plne diódové svetlá budú súčasťou základnej výbavy. Kapota zaujme výraznými prelismi, zadné stĺpiky ozdobila chrómovaná lišta a vzadu dominujú veľké svetlá v tvare písmena C. K dispozícii je až 90 farebných kombinácií karosérie, strechy a rôznych doplnkov (11 farieb karosérie, 4 farby strechy, 3 odtiene doplnkov). V interiéri bude mať zákazník na výber zo siedmich kombinácií čalúnenia a dekorov.  

Mohutnejší zjav nového Renaultu Captur nie je iba očný klam, crossover medzigeneračne reálne narástol. Dĺžka sa natiahla o vyše desať centimetrov, šírka o necelé dva a rázvor náprav o tri centimetre. Napokon, v tabuľke si pozrite porovnanie novinky a predchodcu:

  nový Captur predchodca
dĺžka 4228 mm 4122 mm
šírka 1797 mm 1778 mm
výška 1566 mm 1566 mm
rázvor 2639 mm 2606 mm
objem kufra 422-536 l 377-455 l

V kabíne nachádzame podstatne viac zmien. Palubná doska so stredovou konzolou natočenou na šoféra čerpá inšpiráciu z Clia. Dominantnými prvkami sú samozrejme displeje. Šofér má pred sebou digitálny prístrojový panel a uprostred palubnej dosky sa nachádza obrazovka multimediálneho systému. Francúzi ju ponúknu v troch verziách. Displeje so 4,2 a 7-palcovou uhlopriečkou sú orientované tradične na šírku. Najvyššia verzia má uhlopriečku 9,2 palca a je orientovaná na výšku.

Nová generácia multimediálneho systému nazvaná Easy Link umožňuje prepojenie auta so smartfónom prostredníctvom Apple CarPlay a Android Auto. Captur môže byť non-stop pripojený na internet a získavať aktualizácie systému na diaľku. Vstavaná navigácia obsahuje vyhľadávanie cieľov prostredníctvom kľúčových slov podobne, ako to robí Google.

Klapkové prepínače a otočné ovládače klimatizácie už poznáme z Clia a Dustera. Captur má radiacu páku umiestnenú na vyvýšenej konzole, ktorá môže byť "plávajúca", ak si vyberiete verziu s dvojspojkovou prevodovkou. Sedemstupňové EDC dostalo elektronický joystick namiesto tradičného mechanického voliča. Pod konzolou preto vznikol dodatočný odkladací priestor.

Konštruktéri na palube Captura zachovali vtipný detail v podobe zásuvky, ktorá nahrádza bežnú schránku pred spolujazdcom. Ak ide o použité materiály, Renault avizuje prvotriednu kvalitu. Samozrejme, počet mäkčených plôch sa bude líšiť v závislosti od výbavového stupňa.

Po priestorovej stránke si polepšil najmä kufor. V základnom usporiadaní pojme 422 až 536 litrov, teda o 45 až 81 l viac ako predchádzajúca generácia. Objem závisí od polohy zadnej lavice, posuvnej v rozsahu 16 centimetrov. Delené je len operadlo, sedák nie, a preto posúvať sa dá iba celá lavica. Niektorí konkurenti v triede majú delený aj sedák a umožňujú posúvať pravú a ľavú časť lavice zvlášť. V Capture môžete lavicu posúvať priamo z kufra, stačí sa natiahnuť k madlu v spodnej časti. Okrem toho nechýba ani dvojité dno.

Cestujúci na zadných sedadlách majú približne o dva centimetre viac miesta v oblasti kolien, čo do značnej miery spôsobilo vybranie v predných operadlách. Captur ponúkne viac vzdušnosti ako Clio i viac komfortu. Vzadu sa nachádzajú samostatné výduchy klimatizácie, dva USB porty a 12-voltová zásuvka.

Metský crossover postavili na modernej podvozkovej platforme CMP-B. Je tuhšia, priestorovo úspornejšia a ľahšia. Úsporu kilogramov však vyvážil hardvér asistenčných systémov. K dispozícii je čítanie niektorých dopravných značiek, adaptívny tempomat, monitorovanie takzvaných mŕtvych uhlov, automatický parkovací systém, automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel,...

V ponuke motorov nájdeme prepĺňaný trojvalec 1,0 TCe, štvorvalec 1,3 TCe a turbodiesel 1,5 Blue dCi.

Trojvalec dosahuje výkon 73,5 kW (100 k) a je spriahnutý výhradne s päťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Jedna-trojka TCe sa do Captura dodáva až v dvoch výkonových verziách (Clio má iba jednu): slabšiu 96 kW (130 k) môžete mať so šesťstupňovým manuálom alebo so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC. Silnejšiu 114 kW (155 k) kombinujú výhradne s dvojspojkovým prevodovým ústrojenstvom.

Turbodiesel 1,5 Blue dCi sa tiež dodáva v dvoch verziách - pre slabšiu 70 kW (95 k) je určený päťstupňový manuál, pre silnejšiu 85 kW (115 k) šesťstupňový manuál alebo sedemstupňová dvojspojková prevodovka. Poháňané sú vždy predné kolesá.

Predaj Renaultu Captur odštartuje koncom tohto roka. Na budúci rok paletu rozšíri plug-in hybrid E-Tech, kombinujúci atmosférickú benzínovú jedna-šestku, dva elektromotory a špeciálnu viacrežimovú prevodovku. Akumulátor s kapacitou 9,8 kWh, dobíjateľný z externého zdroja elektriny, umožní plug-in hybridnému Capturu prejsť 45 kilometrov v čisto elektrickom režime. Rýchlosť však nesmie prekročiť hranicu 135 km/h. Podrobnosti o plug-in hybride sa vraj dozvieme neskôr.