Hyundai 06 2019 leaderboard
Thumb 0r Thumb 1r Thumb 2r Thumb 3r Thumb 4r Thumb 5r Thumb 6r Thumb 7r Thumb 8r Thumb 9r

Nový Renault Kangoo na prvom obrázku, predaj odštartuje na budúci rok

Užitočný Renault dostane časť technického základu z osobných áut.

Súčasný Renault Kangoo pôsobí na trhu už jedenásty rok, a tak generačná výmena je viac než očakávaná. Zvlášť po tom, čo konkurenčný koncern PSA predstavil úplne nové modely Citroën Berlingo/Peugeot Rifter/Partner.

Vzhľad novej - v poradí tretej - generácie koncom apríla naznačila štúdia Renault Kangoo Z.E. Concept. Teraz sa môžeme pozrieť, ako vyzerá hotové sériové auto, hoci zatiaľ iba prostredníctvom nekvalitného záberu z patentového úradu.

Dizajnéri upustili od pôvodných oblých línií a prednosť dostali hrany. Kangoo charakterizuje štýl, ktorý sa momentálne uplatňuje na osobných Renaultoch. Samozrejme, rozdiel medzi štúdiou a produkčnou verziou je veľký. Zvýrazňuje ho fakt, že na obrázku z patentového úradu vidíme jednoduchú pracovnú verziu s plechovými diskami a nelakovanými nárazníkmi.

Práve pracovné Kangoo sa na trhu objaví ako prvé - na jeseň budúceho roka. Rodinný variant s presklenou kabínou ho bude nasledovať na jar 2021. Zákazníci si teda ešte chvíľu počkajú, ale Francúzi už odhalili prvé technické detaily.

Kompaktné úžitkové vozidlo získa prednú časť platformy CMF-C, ktorú aktuálne využívajú všetky osobné Renaulty, patriace do nižšej strednej triedy (Mégane, Scénic, Kadjar). Zadná časť podvozka vznikne na mieru pre Kangoo. Podobná kombinácia sa uplatnila na konkurenčných štvorčatách Citroën Berlingo/Peugeot Rifter/Peugeot Partner/Opel Combo. Aj tam predná časť podvozka pochádza z osobných áut, čo pomohlo znížiť ťažisko a vylepšiť jazdné vlastnosti. Od Renaultu Kangoo očakávame podobný pokrok.

Ponuka motorov zatiaľ zostáva zahalená rúškom tajomstva, dá sa však očakávať použitie konvenčných motorov 1,3 TCe a 1,5 Blue dCi, ale aj plug-hybridnej techniky 1,6 E-Tech a čisto elektrickej verzie. Elektrifikované varianty pomôžu Renaultu znížiť ostro sledované flotilové emisie CO2.

Pohľad do kabíny vám zatiaľ môžeme sprostredkovať iba prostredníctvom makety. Na palubnej doske dominuje netradičný prístrojový panel, pripomínajúci skôr veľký head-up displej. Uprostred sa nachádza dotyková obrazovka, mierne natočená na šoféra. Otočné ovládače klimatizácie a klapkové prepínače pochádzajú z nového Clia.

Koncept sa pýši aj chýbajúcimi stredovými B-stĺpikmi. Sme zvedaví, či sa tento detail podarí konštruktérom dostať do sériovej výroby.