Peugeot 2019 01 1140x190
Thumb seat leon mule 002 Thumb seat leon mule 001 Thumb seat leon mule 003 Thumb seat leon mule 004 Thumb seat leon mule 005 Thumb seat leon mule 006 Thumb seat leon mule 007 Thumb seat leon mule 008 Thumb seat leon mule 009 Thumb seat leon mule 010 Thumb seat leon mule 011 Thumb seat leon mule 012 Thumb seat leon mule 013 Thumb seat leon mule 014 Thumb seat leon mule 015 Thumb seat leon mule 016 Thumb seat leon mule 017 Thumb seat leon mule 018 Thumb seat leon mule 019 Thumb seat leon mule 020 Thumb new seat tarraco 2

Nový SEAT Leon sľubuje revolúciu, prototyp už jazdí

Kompaktný SEAT príde o tlačidlá a dostane virtuálnu asistentku. Prvýkrát sa pod kapotou objaví hybrid.

Matthias Rabe - šéf výskumu a vývoja značky SEAT - povedal, že Leon urobí najvýznamnejší pokrok vo svojej histórii. V poradí štvrtá generácia uzrie svetlo sveta na budúci rok a revolučná má byť interiérom i technikou pod kapotou.

Prvé špionážne fotografie odhaľujú takzvanú mulu. To znamená, že nová diely sa testujú v karosérii aktuálneho Leonu. Výrazné zmeny si môžeme všimnúť akurát vpredu. Novinka bude mať nižšie posadenú masku chladiča, čo predným partiám dodá dynamickejší vzhľad. Tento dizajnový prvok sa postupne objaví na všetkých modeloch SEAT. Ešte o čosi skôr ako nový Leon, ho dostane sedemmiestne SUV Tarraco.

V kabíne Leona nájdeme niečo, čo šéf španielskej automobilky Luca di Meo označil výrazmi "fantastická technológia" alebo "fantastické užívateľské rozhranie". Zjednodušene povedané, kompaktný SEAT príde o drvivú väčšinu mechanických ovládačov. Ušetrený pritom nebude ani klasický ovládací panel klimatizácie. Prednosť dostane dotykový displej a vylepšené hlasové ovládanie. Na palube Leonu sa objaví digitálna asistentka Alexa od Amazonu.

Ide o pokročilé hlasové ovládanie, pretože Alexa je integrovaná do celého palubného systému auta. Prirodzenými hlasovými pokynmi môže šofér zadať cieľ do navigácie, odomknúť či zamknúť dvere, listovať v rádio staniciach,... Navyše, Alexa bude prepojená s internetom a účtom v Amazone, takže čoskoro by sme hlasovými pokynmi mali ovládať nielen funkcie auta, ale napríklad aj inteligentný dom. Alexa bude všade. Otázne však je, kedy sa naučí po slovensky.

Luca di Meo v rozhovore pre britský Autocar uviedol, že SEAT už dva roky pracuje, aby na trh priniesol najlepší multimediány systém. Automobilka si vraj robila interný prieskum, v ktorom nová technológia obstála lepšie ako ovládacie rozhranie Tesly Model X.

Asi nikoho neprekvapí, že Leon ponúkne aj vylepšené asistenčné systémy a za príplatok sa bude dodávať displej namiesto obyčajného analógového prístrojového panela.

Ak ide o techniku v útrobách auta, tam sa očakáva ďalšia revolúcia. SEAT Leon využije najnovšiu verziu modulárnej platformy MQB, ktorú bude zdieľať s Volkswagenom Golf VIII (jeho premiéra sa tiež očakáva v roku 2019). Okrem toho, pôjde o prvý SEAT vybavený hybridnou poháňacou jednotkou. Španieli ponúknu hneď dva typy hybridu. 

Mild hybrid je lacnejší, ale aj menej efektívny. Elektromotor v ňom slúži ako pomocník spaľovacieho motora, no sám auto nepotiahne. Naopak, plug-in hybrid sa zaradí na vrchol ponuky. Výkonnejší elektromotor a batérie s väčšou kapacitou mu umožnia dojazd v čisto elektrickom režime približne 50 km.

Počet karosárskych verzií Leona sa zúži zo súčasných troch na dve. Trojdverový hatchback skončí bez nástupcu, zato vyššie oplastované kombi X-Perience určite zostane v ponuke. Otáznik visí nad zmenou proporcií auta. Objavili sa totiž správy, že Leon by mal dostať až o 50 mm dlhší rázvor, ktorý zabezpečí viac priestoru pre pasažierov na zadných sedadlách. Súdiac podľa špionážnych obrázkov, testovacia mula má zatiaľ nezmenený rázvor.

Predné časti nových SEATov budú mať masku chladiča umiestnenú nižšie ako dnes. Na obrázku je SUV Tarraco.