Peugeot 06 2019 promo 1140x190

Nový Volkswagen Crafter je lacnejší ako predchodca

Spoločnosť Porsche Slovakia, autorizovaný importér značky Volkswagen Úžitkové vozidlá pre Slovensko, od pondelka 27. marca spustila predaj nového modelového radu Crafter. Nastupujúca generácia ponúka 96 rozličných verzií a derivátov, väčšie užitočné zaťaženie aj väčší nákladný priestor.

Volkswagen Úžitkové vozidlá vyvinul svoj nový veľký van na základe rozsiahlych analýz potrieb užívateľov ľahkých úžitkových automobilov zo všetkých oblastí podnikania i špeciálnych sektorov dopravy (napr. vozidlá pre hasičov a záchranárov). Na výrobu úplne nového Craftera bol v poľskom meste Wrzesnia vybudovaný úplne nový výrobný závod. Po plnom nábehu produkcie bude novinka k dispozícii v 4 základných vyhotoveniach, pričom na výber budú dva rázvor, tri dĺžky a tri výšky karosérie.

Základné modely – skriňová dodávka a kombi – si možno objednať v dĺžkach 5986 mm, 6836 mm alebo 7391 mm (pri skriňovej dodávke) a výškach (2355 mm, 2590 mm alebo 2798 mm (pri skriňovej dodávke). Podvozky pre montáž rôznych nadstavieb majú verzie s jednoduchou alebo dvojitou kabínou a rozličnú dĺžku, v ponuke nechýba napríklad valník priamo z výroby. Najväčšie varianty skriňovej dodávky vynikajú objemom nákladného priestoru až do 18,4 m3 a maximálnou vnútornou výšku 2196 mm. Všetky modifikácie karosérie dostávajú účinnú protikoróznu ochranu skombinovaním rozličných metód (pozinkovanie, fosfátovanie, horúci vosk).

Spočiatku je nový Crafter dostupný s pohonom predných kolies, v druhom polroku 2017 má nasledovať verzia s pohonom všetkých kolies 4MOTION s priečne uloženým motorom a neskôr tiež verzia s pozdĺžne uloženým motorom a pohonom zadných kolies, ktorá bude k dispozícii aj s dvojmontážou.

Motor 2.0 TDI je k dispozícii v štyroch výkonových modifikáciách: 75 kW (102 k), 90 kW (122 k), 103 kW (140 k) a BiTurbo TDI 130 kW (177 k). Jednotlivé verzie motorov sa dajú kombinovať so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou alebo 8-stupňovou automatickou prevodovkou s hydrodynamickým meničom krútiaceho momentu, čo je v tejto triede vozidiel jedinečné.

Komfort a bezpečnosť podporujú popri štandardných prvkoch aj vyspelé technológie: systém udržiavania jazdného pruhu, parkovací automat , asistenčný systém pre manévrovanie s prívesom. K nim pristupujú ďalšie buď voliteľné alebo sériovo dodávané asistenčné systémy, napríklad radarový tempomat, systém pre automatické núdzové brzdenie, multikolízna brzda, korigovanie vychýlenia zo smeru jazdu pri bočnom nárazovom vetre, rozpoznávanie únavy vodiča a asistent pre vyparkovanie.

Na Slovensku ceny začínajú od 20.736 eur s DPH, resp. 17.280 eur bez DPH (skriňová dodávka s krátkym rázvorom, motor 2.0 TDI 75 kW/102 k, 6-stupňová manuálna prevodovka, pohon predných kolies). Porovnateľný model predchádzajúcej generácie sa predával za 22.164 eur s DPH. To znamená, že bohatšie vybavený, technicky dokonalejší a úspornejší Crafter je lacnejší približne o 1500 eur.

Súčasne importér rozšíril aj ponuku služieb. „Grátis servis“ na nový Crafter bol zmenený na 5 rokov alebo 250.000 km (predtým 6 rokov/160.000 km), pričom majiteľ neplatí za prácu a materiál použitý v rámci výrobcom predpísaných servisných úkonov. V spolupráci so spoločnosťou Volkswagen Financial Services importér pripravil pre nový model zvýhodnený program financovania – podobný ako pri vybraných osobných modeloch Volkswagen.