Peugeot 09 2019 rifter 1140x190px

Nový VW Golf 8 GTI na prvej ilustrácii. Čo o ňom zatiaľ vieme?

Od predstavenia prvého Golfu GTI ubehlo viac ako 40 rokov. Nebol zakladateľom triedy hothatch, ako sa o ňom často hovorí, no zásluha mu patrí za masové rozšírenie "rýchlych áut na každodenné použitie". S týmto zámerom trieda hothatchov vznikla. Za sebou má desaťročia vývoja. Čo ponúkne najnovší VW Golf 8 GTI?

Prečítajte si tiež: 
Nový VW Golf 8 naživo: Zvonka evolúcia, vnútri a pod kapotou revolúcia

Oficiálne sa nám nový VW Golf 8 predstavil len pred týždňom. My sme pri premiére v rodnom Wolfsburgu boli a naživo videli evolučný vonkajší dizajn. Revolúcia nastala v interiéri a na poli technológii. Išlo o jednu z najväčších automobilových noviniek roka 2019. Po dlhých očakávaniach a odložení predstavenia kvôli doladeniu softvéru a aj kvôli elektrickému bračekovi VW ID.3 je nový Golf konečne tu.


Nadšenci svižnej jazdy však očakávajú výkonné verzie GTI a R. To, ako by nový Golf 8 GTI mohol vyzerať, prináša už tradične grafický dizajnér XTomiDesign, ktorý dokáže vzhľad budúcich modelov predpovedať prostredníctvom ilustrácií veľmi presne. 

VW Golf 8 GTI po boku ostatných rýchlych verzií

Nový VW Golf 8 bude mať pod kapotou okrem štandardných verzií aj plug-in hybridných pohon v modeli GTE s výkonom 245 koní. Toľko ponúkala verzia GTI Performance v predchádzajúcej, siedmej generácii. Nový Golf GTI s najnovšou evolúciou motora 2,0 TSI tak bude musieť ísť do posilňovne a nabrať svaly, aby sa od výkonného plug-in hybridu odlíšil. Šepká sa o základnom výkone ľahko presahujúcom 250 koní, no prídu aj výkonnejšie verzie. Golf GTI TCR má mať pod kapotou okolo 290 plnokrvníkov. Okrem toho Volkswagen potvrdil rýchly turbodiesel GTD a špičkový model Golf R s pohonom všetkých kolies. Potichu sa hovorí aj o najvýkonnejšej verzii R Plus s výkonom na úrovni 380 - 400 koní.

Prečítajte si tiež: 
Výroba VW Passat by mala byť na Slovensku! V hre sú aj modely Škody

Nový Golf 8 GTI po boku GTI TCR, GTD, GTE a R predstavia už v roku 2020. Ak teda budete chcieť ôsmu generáciu etalónu triedu v niektorej výkonovej verzii, na výber bude s benzínovým aj naftovým turbomotorom a aj ako plug-in hybrid.