Hyund i30 04 2019 1140x190px 1
Thumb ba peking g Thumb ba peking e Thumb ba peking c Thumb ba peking d Thumb ba peking f Thumb ba peking h Thumb ba peking i Thumb ba peking j Thumb ba peking k Thumb ba peking l Thumb ba peking moskva Thumb vw ba peking a Thumb vw ba peking b Thumb vw touareg premi ra

Nový VW Touareg z Bratislavy do Pekingu

Nový VW Touareg z Bratislavy do Pekingu

Takmer 16.500 km dlhú trasu absolvoval vo vozidle so zamaskovanou prednou a zadnou časťou známy vytrvalostný jazdec a držiteľ viacerých rekordov Nemec Rainer Zietlow. Počas 21 dní v ňom prešiel cez 11 európskych a ázijských krajín: Slovensko, Rakúsko, Česko, Poľsko, Litvu, Lotyšsko, Estónsko, Rusko, Kazachstan, Mongolsko a Čínu. Denne absolvoval neraz vyše 1.000 km merajúce etapy a zóny s teplotami od -23 do +21°C.

Vyštartoval pred závodom Volkswagen Slovakia v Devínskej Novej Vsi, kde Touareg exkluzívne vyrábajú už od roku 2002. Odtiaľ ho vyvážajú do celého sveta, pričom každé vozidlo je vyrobené špeciálne na objednávku. Najviac áut tohto typu vyviezli do Nemecka, Číny, USA a Ruska. Existujú však aj krajiny kam putoval iba jediný Touareg, napríklad ostrovný štát Maurícius v Indickom oceáne.

Touareg je v predaji od roku 2002. Jeho upravenú verziu vyrábali v Bratislave v rokoch 2006 až 2010. Potom nasledovala druhá generácia. Odľahčená o 200 kg a vybavená najmodernejšími technológiami sa stala najinovatívnejším vozidlom značky od jej vzniku. Touareg bol vôbec prvým modelom VW, ktorý dostal aj verziu Hybrid. Bratislavský podnik VW sa tak v apríli 2010 stal vôbec prvým koncernovým závodom, ktorý začal sériovo vyrábať vozidlá s hybridnou poháňacou sústavou. Z doterajších 2 generácií Touareg vyrobili v Bratislave takmer 1 milión vozidiel.

Nový Touareg má o 106 kg menšiu hmotnosť, podvozok s aktívnymi stabilizátormi a natáčaním zadných kolies odvodený z Audi Q7, vznetové a zážihové V6 a V8 turbomotory, kokpit vyzerajúci ako veľký displej tiahnúci sa naprieč takmer celou palubnou doskou a je prvým vozidlom značky s inteligentnými diódovými reflektormi Matrix. Na Slovensku ho po prvý raz uvidíme o mesiac na autosalóne v Bratislave.