Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 11 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 2 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 1 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 3 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 4 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 6 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 7 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 9 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 8 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 10 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 13 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 12 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 14 Thumb obrnene bmw x5 vr6 protectioni autozurnal.com 15

Obrnené BMW X5 odolá streľbe z AK-47 aj útoku drona

BMW v rámci vlastnej divízie Security Vehicles už nejaký ten piatok ponúka obrnené verzie svojich modelov pre rôznych zákazníkov, ktorí požadujú ochranu voči možným útokom. Veľké SUV je ideálnym autom pre úpravu, keďže v prípade potreby dokáže jazdiť aj v teréne. Nové obrnené BMW X5 je jedným z najbezpečnejších áut sveta. Posúďte sami.

obrnené BMW X5
Divízia BMW Security Vehicles funguje už viac ako 35 rokov. Najnovší zástupca je obrnené BMW X5 VR6 Protection. Už samotný názov hovorí o triede obrnenia VR6. Posádku dokáže ochrániť pred streľbou z veľkých a silných samopalov s muníciou 7.62×39-mm, ako napr. AK-47 a zvládne tiež výbuch 15 kg TNT vo vzdialenosti 4 metre!

Karoséria je samozrejme opancierovaná plátmi z vysokopevnostnej ocele. Okrem dielov karosérie sa pancierovanie nachádza aj v stene, ktorá oddeľuje motorový priestor a kabínu BMW X5 VR6 Protection. Podvozok a kufor chránia hliníkové panely. Nesmieme zabudnúť na sklá, tie tvoria podstatnú časť "bezpečnostnej klietky" a majú hrúbku až 30 mm.

pancierové BMW X5

Obrnené BMW X5 je prekvapivo rýchle 

Miera ochrany je škálovateľná a oproti základnej verzii dokáže byť obrnené BMW X5 ešte bezpečnejšie. Záleží na požiadavkách a finančných možnostiach zákazníkov. Opancierovaný môže byť kompletne aj podvozok, ktorý tak odolá výbuchu ručného granátu. Zaujímavosťou je možnosť voľby špeciálneho opancierovania strechy. V súčasnosti sú ako nosiče výbušnín používané moderné drony, ktoré pristanú na streche auta a nasleduje totálna deštrukcia. S touto modifikáciou však BMW vydrží aj výbuch dronu spolu s 200 gramov C4. Palivová nádrž je odolná voči požiaru a nesie technológiu samozacelenia v prípade zistenia úniku paliva. 20-palcové kolesá obúvajú Run Flat pneu so zosilnenými bočnicami pre možnú jazdu aj bez tlaku, ale to už poznáme zo štandardných modelov BMW.


Aby obrnené BMW X5 nebolo len bezpečné, ale aj rýchle a zvládlo dodatočnú záťaž v podobe spomínaných stupňov ochrany, pod kapotou je známy benzínový V8 twin-turbomotor s objemom 4,4 litra s výkonom 390 kW (530 koní) a krútiacim momentom 750 Nm. Adoptovali ho zo špičkovej cestnej verzie M50i. Zrýchlenie 0-100 km/h zvládne obrnené BMW X5 za 5,9 sekúnd a maximálna rýchlosť je limitovaná na 210 km/h. Pre porovnanie, štandard v podobe M50i je na stovke za 4,3 sekundy a maximálka je 250 km/h.

Cenu BMW neuvádza. Nečudo, v takýchto delikátnych prípadoch a úpravách je konečná čiastka veľmi individuálna a odvíja sa od množstva premenných. Nebude to však nič lacné. Za maximálnu bezpečnosť, ktorá chráni to najcennejšie, sa platí vysokými sumami.