Peugeot 2018 11 1140x190
Advertisement

Ocenený CREALIS In-Motion-Charging

Titul Sustainable Bus of the Year 2019 patrí inovatívnemu elektrickému modelu CREALIS In-Motion-Charging, ktorý sa predstavil vo svetovej premiére na septembrovom veľtrhu IAA Hannover.  Značka IVECO BUS získala druhé takéto ocenenie po sebe – vlani sa stal „Udržateľným autobusom roka“ jej model Crossway LE Natural Power.   

Trvalá udržateľnosť hrá v mestskej hromadnej doprave čoraz významnejšiu rolu. Značka IVECO BUS ako veľmi aktívny výrobca v tejto oblasti prezentovala na IAA 2018 svoju novú ponuku pre sektor elektrických vozidiel: CREALIS In-Motion-Charging, ktorý prináša modernejšiu aj efektívnejšiu koncepciu elektrickej mobility a rozširuje ponuku vozidiel IVECO BUS s alternatívnym pohonom.

S využitím technológie In-Motion-Charging (nabíjanie za jazdy) bolo možné v 18-metrovom modeli CREALIS zredukovať veľkosť batérií a vozidlo kombinuje napájanie cez troleje s prevádzkou na malé akumulátory. Vďaka tomu tieto nové trolejbusy dokážu obsluhovať i úseky bez nadzemného trolejového vedenia, a to bez akýchkoľvek nákladov navyše. To značne zjednodušuje plánovanie liniek, znižuje náklady a šetrí čas, ktorý by inak bol nutný na dobíjanie. Prevádzková doba je tým maximálne predĺžená, pretože pri jazde pod trolejovým vedením sa batérie automaticky dobíjajú. CREALIS In-Motion-Charging je pritom schopný absolvovať v režime prevádzky na batérie 25 % až 40 % trasy.

Porotu, ktorá udeľuje ocenenie „Trvale udržateľný autobus“, tvoria zástupcovia siedmich európskych časopisov špecializovaných na autobusový trh: Autobus (Taliansko), Mobilités Magazine (Francúzsko), Busfahrt (Nemecko), OV-Magazine (Holandsko), InfoBus (Poľsko), Infotrucker (Rumunsko) a Carril Bus (Španielsko). Jury hodnotila vozidlá z hľadiska trvalej udržateľnosti aj ich potenciál pôsobiť pozitívnym dojmom na širokú verejnosť. Sústredila sa na celý rad aspektov, ako je bezpečnosť, komfort, hlučnosť, recyklovateľnosť komponentov i na celkový prístup výrobcu k ekológii. Svojím ocenením potvrdila, že CREALIS novej generácie je špičkou medzi trvale udržateľnými mestskými autobusmi.