Peugeot 09 2019 suv 1140x190px

Od februára 2020 bude v predaji 365 dňová diaľničná známka

Po nedávnej správe o nekontrolovaní exspirácie autolekárničky políciou a STK je tu ďalšia pozitívna správa. Nový typ diaľničnej známky pre rok 2020 vyrieši dilemu motoristov, ktorí kúpili auto v priebehu roka. Po tradičnej ročnej, mesačnej a 10 dňovej známke prichádza aj 365 dňová diaľničná známka.

Prečítajte si tiež: 
Konečne! Za autolekárničku po exspirácii už pokutu nedostanete

Tá bude platiť 365 dní od zakúpenia. Ak si ju kúpite napr. v júli 2020, bude platiť 365 dní od tohto dátumu. Klasická ročná známka, ktorú motoristi kupovali doteraz, platila presne od 1. januára príslušného kalendárneho roka, alebo odo dňa jej úhrady v príslušnom kalendárnom roku, do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Ak ste si kúpili nové alebo jazdené auto v strede roka a chceli ste ročnú diaľničnú známku, aj tak platila do 31. januára nasledujúceho roka. Bolo to nespravodlivé.

365 dňová diaľničná známka je vítaným krokom

Nový typ diaľničnej známky oznámili v utorok na brífingu minister dopravy a výstavby (MDV) SR Árpád Érsek a poslankyňa Národnej rady SR Irén Sárközy (obaja Most-Híd). Rezort dopravy sa podľa Érsekových slov stotožnil s poslaneckým návrhom Irén Sárközy a podnikne kroky, aby mohol byť tento typ diaľničnej známky zavedený do praxe.

Od februára 2020 k už existujúcej ročnej, mesačnej a 10-dňovej známke pribudne aj známka platná 365 dní. Jej cena bude rovnaká ako pri klasickej ročnej známke, a to 50 eur. Výhoda klasickej ročnej známky oproti novej 365 ročnej známke bude v tom, že pri zakúpení v januári alebo ešte v decembri pred začiatkom nového roka bude jej platnosť až 13 mesiacov (do nasledujúceho 31. januára), teda o mesiac dlhšie, ako nová 365 dňová známka.

zdroj: TASR