Peugeot 09 2019 suv 1140x190px
Thumb odbory skoda kritika strategie vag autozurnal.com 1 Thumb odbory skoda kritika strategie vag autozurnal.com 2

Odbory Škoda kritizujú stratégiu koncernu. Nie sme ovce, odkazujú

Odbory značky Škoda sa vyjadrili k nedávnej informácii médii, podľa ktorej koncern VW plánuje zo Škody spraviť "lacnejšiu" značku, väčšmi konkurencieschopnú na východných trhoch. Škoda by po novom mala súperiť napr. s Daciou. Odbory Škody odkazujú, že nie sú ovce a nebudú sa prizerať, ak im chce niekto uškodiť.

Prečítajte si tiež: 
Škoda bude viac konkurovať Dacii, SEAT má byť emotívnejší!

„Zapojíme sa, budeme bojovať za budúcnosť. Nie sme ovce, ktoré len sledujú, ako nás chce niekto poškodiť. Chceme pokračovať v nastavenom úspešnom trende. Chceme mať zamestnanosť, budúcnosť, dobré mzdy a bonusy,“ povedal týždenníku odborov Škoda Auto predseda podnikovej rady odborov Jaroslav Povšík.

Povšík taktiež zdôraznil, že firma nechce prísť o výrobu modelu Superb v Českej republike, ktorý má dobrú maržu a vytvára zisky. Po novom sa mala Škoda Superb spolu s Passatom vyrábať v Turecku. Obrovská investícia koncernu VW v Turecku je však ohrozená. Výstavbe továrne môže zabrániť vojenská operácia v Sýrii.

Skoda Superb IV

Odborom sa taktiež nepáči potenciálny presun výroby vlajkovej lode, Škody Superb, mimo Českú republiku.

Odbory Škoda v súvislosti s potenciálnou zmenou smerovania značky zvažujú kroky, ktoré však neupresnili. Uviedol to dnes časopis odborov Škoda Auto. „Momentálne protestujeme aj tým, že sme nepodpísali dohodu s firmou o požadovanej nadpráci. Nebudeme vytvárať úsilie, keď sme demontovaní. Dlho sme ukazovali našu flexibilitu, našu aktivitu a nasadenie. Ako je vidieť, k ničomu to nevedie,“ povedal Povšík.

Šéf Škody Bernhard Maier v liste zamestnancom napísal, že v koncerne zahŕňajúcom viac značiek je preverovanie produktového smerovania a jedným z pravidelných úloh stratégie. Ide vraj o bežný postup. Maier uvádza, že Škoda už niekoľko rokov napĺňa jasne nastavené smerovanie značky a produktovú stratégiu, ktorá je celosvetovo veľmi úspešná. „A na tom sa ani v budúcnosti nič nezmení,“ uviedol Maier. Škoda Auto vlani dodala na svetový trh 1,25 milióna áut.

Škoda prevádzkuje tri výrobné závody v Českej republike, vyrába v Číne, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, väčšinou prostredníctvom koncernových partnerstva, ďalej na Ukrajine a v Kazachstane v spolupráci s lokálnymi partnermi. Značka je aktívna na viac ako 100 trhoch.

Zdroj: ČTK