Vw tiguanallspace 03 2020 1140x190
Thumb jlr skc Thumb jlr skb Thumb jlr skd Thumb jlr sk

Jaguar Land Rover bude vyrábať u nás

Doteraz sme si to iba želali, ale 11. decembra sa naša túžba začala napĺňať. Vtedy totiž Jaguar Land Rover podpísal s vládou SR investičnú zmluvu o výstavbe závodu v Nitre.

„Sme veľmi radi, že dnešným dňom môžeme v našej hospodárskej rodine privítať nového člena, spoločnosť Jaguar Land Rover. Spojenie slovenskej zručnosti a britského inžinierstva je podľa mňa veľmi sľubné,“ vyhlásil na tlačovej konferencii po podpise zmluvy premiér Robert Fico.

Jaguar Land Rover pri výstavbe nového závodu zvažoval viaceré krajiny, Slovensko tak v boji o túto významnú investíciu porazilo Poľsko či Mexiko. „Vláda nám pripravila veľmi dobré investičné prostredie,“ povedal generálny riaditeľ automobilky Ralf Speth.

Pred podpisom zmluvy sa vláda stretla na mimoriadnom zasadnutí a rozhodla, že automobilke Jaguar Land Rover poskytne investičnú pomoc vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný a nehmotný majetok v maximálnej nominálnej výške 130 mil €. „Aj keď sa toto číslo možno zdá byť vysoké, treba si uvedomiť, že ide len o 9% z celkovej investície,“ spresnil predseda vlády. Nárok na túto pomoc získa investor až po jej ratifikovaní Európskou komisiou.

Predseda vlády SR označil príchod automobilky za obrovský úspech pre Slovensko. V náš prospech rozhodlo podľa jeho slov niekoľko kľúčových faktorov. „Toto je v prvom rade úspech ľudí na Slovensku. Sme vo vláde presvedčení, že máme kvalifikovanú a kvalitnú pracovnú silu a naši ľudia odvádzajú kvalitnú prácu a tá je tou najlepšou vizitkou pre Slovensko. Tento úspech patrí vám, občania Slovenskej republiky,“ zdôraznil Fico. Ďalšími faktormi sú podľa neho kvalitné a stabilné podnikateľské prostredie aj aktívne kroky našej  vlády, ktorá ukázala schopnosť pružne reagovať na požiadavky veľkých investorov.

V prvej fáze postavia nákladom za 1,4 mld € továreň na výrobu 150.000 áut ročne. Priamo v nej tak vznikne 2.800 a mimo nej ďalších asi 12.000 pracovných miest. Začnú stavať v apríli 2016 a prvé vozidlá z nej majú vyjsť v júni 2018. Budú to prémiové autá najmodernejších konštrukcií s hliníkovými karosériami a špičkovou technikou. Keď bude o ne veľký záujem a projekt bude úspešne napredovať, investíciou za ďalších 500 mil € závod rozšíria, jeho kapacitu zväčšia na dvojnásobok a počet zamestnancov automobilky sa zvýši na 4.000.

Prémiovej britskej automobilke pod krídlami indického koncernu Tata Motors sa nebývalo darí a preto potrebuje nové výrobné kapacity. Časť z nich získa v kanadsko-rakúskej firme Magna Steyr v Grazi, s ktorou podpísala 2. júla zmluvu o spolupráci. Prvý zahraničný montážny závod otvoril Jaguar Land Rover v októbri minulého roka v Číne, kde plánuje ročne vyrábať 130.000 áut. Ďalšie zahraničné závody má firma v Indii a Brazílii. Vo Veľkej Británii má firma 4 výrobné miesta. V Castle Bromwich (3.500 ľudí tam montuje Jaguar XJ, XF a F-Type), Halewoode (4.500, Range Rover Evoque a Land Rover Discovery Sport), Solihulle (9.000, Range Rover, Range Rover Sport, Land Rover Discovery, Land Rover Defender a Jaguar XE) a motoráreň zamestnávajúcu 1.400 ľudí montujúcu poháňacie jednotky Ingenium.

Jaguar Land Rover predal vlani 462.678 áut, čo je o 9% viacej než rok predtým. Z toho bolo 81.570 vozidiel Jaguar a 381.108 áut Land Rover. Európa je pre JLR najväčším odbytiskom. Za prvých 11 mesiacov t. r. sa tu predalo takmer 100.000 áut JLR. Na našom kontinente má automobilka aj najviac predajcov. V 36 krajinách tu pôsobí takmer 1.000 dílerov. Nový montážny závod v Nitre zrejme ďalej zvýši popularitu oboch značiek v regióne, čo bude dobrou príležitosťou na jeho ďalšiu expanziu.