Hyundai 06 1 2019 1140x190

Oficiálne: Porsche končí s Le Mans, Toyota prišla o posledného súpera

Porsche potvrdilo špekulácie, ktoré sa v ostatných dňoch šírili médiami. Automobilka zo Zuffenhausenu na konci tohtoročnej sezóny ukončí svoje účinkovanie v prvej lige vytravalostných pretekov. Pôvodne mala zotrvať ešte aspoň rok.

Továrenské špeciály Porsche 919 Hybrid viac neuvidíme v seriáli majstrovstiev sveta (WEC), ani na slávnej 24-hodinovke Le Mans. Pokračovať budú už len modely 911 RSR, patriace do nižšej kategórie GTE.

Kroky 19-násobného víťaza Le Mans vedú do seriálu elektrických monopostov Formula E. Porsche sa tam stretne v súboji napríklad s koncernovým príbuzným Audi, ale aj so značkami Mercedes-Benz, BMW, Jaguar, Renault alebo DS (súčasť PSA Groupe).

Niet pochýb o tom, že Nemci týmto krokom ušetria veľký balík peňazí a zároveň zabojujú o ekologický imidž, ktorý koncern Volkswagen aktuálne tak veľmi potrebuje.

Otázkou zostáva, čo bude s kráľovskou kategóriou vytrvalostných pretekov. Prototypy LMP1 už vlani opustilo Audi a po odchode Porsche tam zostane jediná značka - Toyota.

Japonci síce sľúbili, že vytrvalostné preteky neopustia minimálne do roka 2019, ale vzhľadom na aktuálne dianie sa situácia môže rýchlo zmeniť. Vedenie automobilky bude o svojej športovej budúcnosti informovať po mimoriadnom stretnutí na budúci týždeň.

Napokon, štatút majstrovstiev sveta vyžaduje účasť aspoň dvoch automobiliek.

Ak by Toyota zotrvala, súperom by jej boli výhradne súkromné stajne s neporovnateľne menším finančným rozpočtom. Tým pádom by ani víťazstvo v Le Mans, o ktoré sa Japonci snažia už dlhé roky, nechutilo tak sladko.