Conti summer19 vykon sk 1140x86
Thumb 2164884 3o9uf448nq Thumb 2164887 6kupx7t3oj Thumb 2164890 idup2pu28w Thumb 2164881 oke0xhqsri Thumb 2164896 x83so75em4 Thumb 2164902 79t68os16w Thumb 2164926 4380goseml Thumb 2164932 asl9panvly Thumb opel grandland x hybrid4 1r Thumb z 4923 dcc7n4e64k Thumb z878 wu0s5orxgi

Opel Grandland príde ako Xplug-in hybrid s pohonom všetkých kolies

Nemecký automobilový výrobca predstaví novú verziu PHEV (plug-in hybrid electric vehicle) modelu Grandland X.

Grandland X Hybrid4 s pohonom všetkých kolies a s voliteľnou čiernou kapotou motora kombinuje výkon turbom prepĺňaného benzínového štvorvalca 1,6 litra a dvoch elektromotorov pre systémový výkon 221 kW (300 k). Predbežná hodnota spotreby paliva podľa WLTP/NEDC je 2,2 l/100 km a emisie CO2 49g/km. Prvý model plug-in hybrid značky Opel sa bude dať objednávať už o niekoľko týždňov, dodávky zákazníkom sú plánované na začiatok roka 2020. Grandland X Hybrid4je prvým príspevkom k elektrifikácii produktového portfólia nemeckého výrobcu do roku 2024, v zmysle stratégie. Ďalší krok v procese, zahŕňajúcom aj nové, vysoko efektívne spaľovacie motory, bude uvedenie plne elektrickej verzie modelu Corsa novej generácie, ktorá sa začne predávať ešte v tomto roku.

Systém pohonu Grandland X Hybrid4 tvorí turbom prepĺňaný benzínový štvorvalec s priamym vstrekovaním s objemom 1,6 litra a s výkonom 147 kW (200 k), certifikovaný podľa WLTP, spĺňajúci emisnú normu Euro 6d-TEMP, špeciálne adaptovaný pre hybridný systém pohonu a dva elektromotory s výkonom 80kW (109 k) a lítiovo-iónová vysokonapäťová (300 V) akumulátorová batéria s kapacitou 13,2 kWh. Jeden elektromotor je uložený vpredu a integrovaný do 8-stupňovej automatickej prevodovky. Druhý elektromotor je spolu s invertorom a diferenciálom integrovaný do modulu zadnej nápravy, čímpodľa potreby zabezpečuje pohon všetkých kolies. Spaľovací motor poháňa vozidlo v oblasti stredných až vysokých rýchlostí, krátkodobý pohon pri nízkej rýchlosti zabezpečujú elektromotory. Opel Grandland X Hybrid4 má dojazd do 50 kilometrov s elektrickým pohonom podľa metodiky WLTP(60 km podľa NEDC).Štúdie ukazujú, že 80 percent všetkých každodenných jázd je na vzdialenosť menšiu ako 50 km, takže títo zákazníci môžu teoreticky jazdiť v priebehu týždňa s modelom Grandland X Hybrid4 bez lokálnych emisií.

Grandland X Hybrid4má štyri jazdné režimy – elektrický, hybridný, AWD a športový – ktoré umožňujú vodičovi prispôsobiť si charakteristiku vozidla svojim preferenciám alebo špecifickým prevádzkovým podmienkam. V režime hybrid vozidlo automaticky volí najefektívnejší spôsob pohonu, elektrický režim umožňuje jazdu výlučne s elektrickým pohonom – napríklad v centrách miest. Režim AWD aktivuje elektromotor poháňajúci zadné kolesá pre dosiahnutie maximálnej trakcie na všetkých druhoch povrchov. Zásuvka na nabíjanie batérie pomocou integrovanej nabíjačky vozidla s výkonom 3,3 kW (na želanie 6,6 kW) je pohodlne umiestnená na opačnej strane ako klapka uzáveru palivovej nádrže. Akumulátorová batéria pohonu je uložená pod zadnými sedadlami, takže neuberá z vnútorného priestoru kabíny ani batožinového priestoru.

Doba nabíjania batérie závisí od druhu použitej nabíjačky. Okrem kábla, určeného na pripojenie do bežnej elektrickej zásuvky v garáži, Opel dodáva aj káble na nabíjanie z verejných nabíjacích stojanov, či z domácej nástennej nabíjacej stanice wallbox. Napríklad pri použití wallboxu s výkonom 7,4 kW sa batéria úplne nabije za 1 hodinu a 50 minút. Pre zachovanie komfortu posádky pri jazde výlučne s elektrickým pohonom dostal Grandland X Hybrid4 niektoré špecifické prvky ako elektrický kompresor klimatizácie a elektrické kúrenie. Grandland X Hybrid4 môže využívať služby „Free2Move“ – značky mobility koncernu PSA. Ponuka obsahuje nabíjaciu kartu, umožňujúcu prístup k vyše 85000 nabíjacím staniciam v Európe a plánovač cesty, ktorý odporúča najvhodnejšie trasy pri zohľadnení aktuálneho dojazdu a umiestnenia nabíjacích staníc pozdĺž trasy. Online navigácia systému infotainmentu Navi 5.0 IntelliLink umožňuje vyhľadávanie optimálnych trás a navádzanie k nabíjacím staniciam.

Pre Grandland X Hybrid4 sú k dispozícii aj nové telematické služby Opel Connect. Zahŕňajú užitočné funkcie ako navigáciu s dopravnými informáciami v reálnom čase, kontrolu stavu vozidla pomocou aplikácie a priame spojenie s dispečingom asistenčnej, resp. záchrannej služby s funkciou núdzového volania. Ak sa pri nehode nafúknu airbagy a napnú bezpečnostné pásy, systém vytvorí automatické telefonické spojenie so záchranným dispečingom a odošle údaje o polohe vozidla. Vodič môže stlačením červeného tlačidla nadviazať spojenie aj manuálne. Ovládanie jedným pedálom: Spomaľovanie pomocou akcelerátora.

Pre ďalšie zvýšenie efektívnosti je Grandland X Hybrid4vybavený brzdovou sústavou s funkciou rekuperácie, ktorá pri spomaľovaní a brzdení premieňa kinetickú energiu vozidla na elektrickú energiu dobíjajúcu batériu. Pri konvenčnej brzdovej sústave sa kinetická energia vozidla trením brzdového obloženia o brzdové kotúče premieňa na teplo. Pri brzdovej sústave s rekuperáciou pri spomaľovaní a brzdení elektromotor funguje ako generátor a dobíja batériu. Rekuperácia predlžuje dojazd modelu Grandland X Hybrid4priemerne o 10 percent. Vodič môže prepínačom ovplyvňovať režim rekuperácie. Prepnutím na „Regeneration on Demand“ sa dosahuje maximálna intenzita rekuperácie. Vtedy je brzdný moment elektromotora taký veľký, že vodič v normálnej premávke na úplne zastavenie vozidla nemusí použiť brzdový pedál. Tak sa dá Opel Grandland X Hybrid4 ovládať iba prostredníctvom pedála akcelerátora (ovládanie jedným pedálom). NovýGrandland X Hybrid4predstavuje predvoj novej generácie elektrifikovaných vozidiel Opel. Kým elektrický model Ampera-e zostáva v predaji na vybraných trhoch, nemecký výrobca v najbližších 20 mesiacoch uvedie na trh štyri verzie nových modelov s plne elektrickým pohonom. Bude to Corsa novej generácie, Zafira Life MPV, Vivaro novej generácie v úžitkovej verzii a nástupca modelu Mokka X.