20001 banner astra1140x190
Thumb tben1164 Thumb tben1002 Thumb tben1027 Thumb tben0987 Thumb tben1036a Thumb tben1064

Opel Insignia Country Tourer 2.0 Turbo: Najkomfortnejšia Insignia

V dnešnej dobe sa idú ľudia zblázniť po všetkom čo má aspoň trochu terénne oplastovanú karosériu a pokiaľ sa k tomu ešte pridá dvihnutý podvozok, navyše v kombinácii s pohonom 4x4, úspech je viac ako istý. Dá sa teda povedať, že Insignia Country Tourer triafa do čierneho.

Postaviť dvihnutý a oplastový kombík s predĺženými tlmičmi a pružinami tak, aby neprišiel o časť jazdného komfortu je však umenie. Nie vždy sa to výrobcom podarí. Ako je na tom teda Insignia Country Tourer?

Najprv sa pristavím pri rozdieloch v porovnaní so štandardnou Insigniou kombi. Country Tourer má zvýšenú svetlú výšku podvozka o 25 mm, oplastované lemy blatníkov, trochu plastovejšie nárazníky a hoci jazdí v testovanej verzii až na 20-palcových kolesách, pneumatiky majú vysoké bočnice a teda dostatok gumy na zdolávanie rozbitých ciest, jám a v podstate akýchkoľvek nerovností. Nami testovaný kus bol navyše vybavený poctivou spodnou ochranou motora a prevodovky, takže výbava do terénu na úrovni lepších SUV.

Insignia Country Tourer však nemá v tejto kategórii bežný pohon 4x4. Nemá totiž medzinápravový ani zadný diferenciál, ale namiesto neho pokrokový systém Twinster s dvomi elektrohydraulicky ovládanými lamelovými spojkami, ktoré vedia samostatne prenášať krútiaci moment na ľavé alebo pravé zadné koleso. Inak povedané, ide o tzv. mechanický systém vektorovania krútiaceho momentu, ktorý najmä pri jazde pod plynom pomáha veľmi efektívne stáčať Insigniu do zákruty, doslova tlačiť predok k apexu zákruty. Predovšetkým vďaka pohonu 4x4 tak ostáva na mokrom aj šmykľavom povrchu čo najdlhšie neutrálna a snaží sa maximálne využívať trakčné možnosti pneumatík. Obuť Insigniu do kvalitných plášťov je preto maximálne dôležité. Tento pohon 4x4 však nie je efektívny len z pohľadu ovládateľnosti a istoty na bežných cestách, ale celkom ďaleko vie Insigniu dostať aj v ľahkom teréne.

Preplňovaný benzínový dvojliter má veľkú výkonovú rezervu. Motor aj prevodovku chráni kovový kryt.

Model Country Tourer s testovaným motorom 2.0 Turbo je štandardne vybavený adaptívnymi tlmičmi FlexRide, ktoré odvádzajú výbornú prácu v každom z troch voliteľných režimov Tour, Normal a Sport. Najkomfortnejšie podvozok funguje v režime Tour, kedy však stále veľmi pekne kontroluje pohyby karosérie a auto nie je ani zďaleka natoľko rozhojdané ako konkurencia. Dovolím si napísať, že komfortom jazdy sa Insignia Country Tourer obutá na 20 palcových kolesách vyrovná napríklad Volvu V90 CC, ktoré má zadnú nápravu odpruženú vzduchom. Stručne povedané, podvozok Insignie CT sa jeho tvorcom naozaj vydaril a budete si užívať jeho poddajnosť a tichosť (to je tiež dôležité) v kombinácii so skvelou agilitou.

Počas zimných dní som si užíval aj inú komfortnú stránku novej Insgnie - elektricky vyhrievateľné všetko, čo vás len napadne. Od sedadiel, predných aj zadných cez volant až po čelné sklo. Radosť sa s týmto autom vybrať aj do drsnejších podmienok. Preplňovaný benzínový dvojliter s výkonom 191 kW/260 k je najviac čo si po stránke dynamiky môžete do Insignie dopriať. A treba povedať, že sily má dosť nielen na svižnejšie predbiehanie, ale aj na zábavu. Veľmi mu neublíži ani plne naložené auto. Pocítite to len na spotrebe, ktorá sa pri vyslovene jemnom zaobchádzaní s plynom pohybovala okolo 8 l/100 km, ale reálne počítajte skôr s desinkou.

V zime oceníte možnosť vyhrievania volantu, čelného skla, ale aj predných a zadných sedačiek.

Technické parametre
motor  2.0 Turbo
zdvihový objem [cm3]  1998
výkon [kW/k] 191/260
pri otáčkach [1/min]  5500
krútiaci moment [Nm]  400
pri otáčkach [1/min]  3000 - 4000
maximálna rýchlosť [km/h]  242
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  7,7
pohotovostná hmotnosť [kg]  1624
nam. spotreba [l/100 km]  10,2
batožinový priestor [l]  560/1665
cena testovaného modelu [€]  35 590