Thumb 42038192984 7880998be0 k Thumb 42077601204 ab906d77e9 k Thumb 42744930592 7f70248536 k

Opel o svoju identitu nepríde, pre koncern PSA vyvinie "veľké" motory

Nemci sa sústredia na vývoj benzínových štvorvalcov a platformy pre ľahké úžitkové vozidlá.

Po tom, čo sa Opel ocitol pod krídlami francúzskej skupiny Groupe PSA, priaznivci značky začali pochybovať o jej nemeckej indentite.

Nečudo, veď najprv prišiel Opel Crossland X postavený na báze Citroënu C3 Aircross, vzápätí Grandlad X s technikou Peugeotu 3008 a potom správa, že nová Corsa bude súrodencom Peugeotu 208 druhej generácie.

Rüsselsheimská automobilka zorganizovala špeciálne fórum, aby informovala o svojej budúcnosti.

V prvom rade, zdieľanie podvozkových platforiem je dnes bežné, a tak všetky nové modely Opel vzniknú na francúzskych podvozkoch CMP (malé autá) a EMP2 (kompakty a stredná trieda).

Vývoj áut ako takých, vrátane finálneho ladenia, sa však uskutoční výhradne v Nemecku. Neoficiálne sa dokonca povráva, že Opel nenapodobní Citroën a Peugeot, a v kabíne popri dotykovom displeji zachová aj veľa klasických tlačidiel.

Pokiaľ ide o maloobjemové trojvalce, tie budú naďalej pochádzať z francúzskej dielne. Nemci dostali za úlohu, navrhnúť pre celý koncern nové štvorvalcové benzínové motory.

Pôjde o prepĺňané agregáty s priamym vstrekovaním paliva a variabilným časovaním ventilov pripravené tak, aby po pridaní elektromotora z nich vznikli mild hybridy alebo plug-in hybridy.

Nové motory budú spojené s dvojspojkovými prevodovkami. Tie nenavrhnú Nemci, ani Francúzi, ale belgická spoločnosť Punch Powertrain, patriaca pod krídla čínskeho gigantu Yinyi Group.

Opel okrem "veľkých" motorov, vyvinie aj podvozkovú platformu pre novú generáciu ľahkých úžitkových vozidiel skupiny PSA.

Pilierom odbytu nemeckej značky majú byť SUVčka, crossovery a ľahké úžitkové vozidlá. Opel do roku 2022 vstúpi na 20 nových trhov, kde využije skúsenosti Francúzov. Pôjde napríklad o Čínu, Saudskú Arábiu alebo o krajiny Južnej Ameriky.

Do roku 2020 sa dočkáme deviatich nových modelov. Medzi prvé bude patriť Corsa F, Vivaro, sedemmiestne SUV a nástupca Mokky X. V súvislosti s Corsou sa počíta aj s čistou elektrickou verziou. Tým pádom stúpla šanca, že by malý Opel mohli vyrábať na Slovensku. Skupina PSA totiž nedávno rozhodla, že malé elektromobily, odvodené od Peugeotu 208 a neskôr aj od Citroënu C3, bude vyrábať v Trnave.