Hyundai i30 2019 januar 1140x190
Thumb 2o Thumb 1o Thumb 3o Thumb 4o Thumb 5o Thumb 7o Thumb 8o Thumb 9o Thumb 10o Thumb 11o Thumb 13o Thumb 12o

Opel Zafira Life má francúzsky pôvod

V roku 2021 príde aj čisto elektrická verzia.

Dvadsať rokov po premiére prvej Zafiry nám Opel naservíroval jej štvrté vydanie. Nesie označenie Life a zatiaľ nie je jasné, či predstavuje doplnok k existujúcemu minivanu, alebo jeho nástupcu.

Korene novinky sú zrejmé na prvý pohľad. Ide o ďalšieho člena rodiny kompaktných dodávok Citroën SpaceTourer, Peugeot Traveller, Toyota ProAce. Opel je štvrtý do partie, ktorý prichádza s vlastným stvárnením predných svetlometov a masky chladiča. Zvyšok auta je na nerozoznanie od súrodencov. Platí to aj o kabíne a palubnej doske.

Opel Zafira Life bude k dispozícii s tromi dĺžkami karosérie: 4,6 metra, 4,95 m a 5,3 metra. Najkratšia je približne o desať centimetrov dlhšia ako súčasná Zafira. Interiér môže byť päť- až deväťmiestny.

V ponuke motorov nájdeme výhradne francúzske naftové štvorvalce s objemom 1,5 a 2,0 litra. Výkonové rozpätie sa pohybuje od 88 kW (120 k) do 130 kW (177 k). Prevodovka môže byť šesťstupňová manuálna alebo osemstupňová automatická, s hydrodynamickým meničom. V roku 2021 ponuku rozšíri čisto elektrická verzia.

Všetky motory štandardne roztáčajú predné kolesá, za príplatok dostanete pohon 4x4 od francúzskej spoločnosti Dangel. O prenos krútiaceho momentu na zadnú nápravu sa stará jednoduchá viskózna spojka. V náročnejšom teréne je možné aktivovať aj uzávierku zadného diferenciálu.

Podrobnosti sa dozvieme 18. januára, kedy Opel Zafira Life absolvuje oficiálnu výstavnú premiéru na autosalóne v Bruseli.