Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb opel corsa 507431 Thumb opel corsa 507429 Thumb opel corsa 507430 Thumb opel corsa 507428 Thumb opel corsa 507432 Thumb opel corsa 507433 Thumb opel corsa 507434 Thumb opel corsa 507435 Thumb opel corsa 507436

Opel znova predstavil Corsu, tentoraz so spaľovacími motormi

Opel rozdelil premiéru šiestej generácie Corsy na dve časti. Ako prvá sa svetu odhalila čisto elektrická verzia, pretože ide o najvýznamnejšiu technologickú inováciu. Dosahuje výkon 100 kW (136 k) a na jedno nabitie podľa prísnejšej metodiky merania WLTP prejde 340 kilometrov. Batérie sú ukryté v podlahe, takže nezaberajú vnútorný priestor. Opel e-Corsa sa v predaji objaví začiatkom budúceho roka.

Štandardná Corsa vybavená spaľovacími motormi, debutuje síce až teraz, ale v predávať ju začnú skôr - v priebehu tohto roka. Navonok žiadne zásadné rozdiely nevidno. Dizajn karosérie zľahka pripomína Astru a zároveň najnovšie modely značky, najmä Grandland X. Zaujímavo vyzerá prelis tiahnúci sa kapotou motora, zadné stĺpiky i kontrastne lakovaná strecha. V porovnaní s technicky spriazneným Peugeotom 208 je nový Opel Corsa konzervatívnejší a na trhu si vďaka tomu určite nájde svojich priaznivcov.

Platí to aj o stvárnení palubnej dosky. Síce na nej dominujú dva displeje - jeden nahradil tradičný prístrojový panel, druhý je dotykový a slúži multimediálnemu systému - ale usporiadanie palubnej dosky nepôsobí futuristicky ako v Dvestoosmičke. Dotyková obrazovka netrčí z profilu stredovej konzoly, je do nej pekne zakomponovaná. Navyše, konštruktéri zachovali dostatok tradičných mechanických ovládačov, vrátane kompletného ovládacieho panelu pre klimatizáciu.

Opel Corsa využíva francúzske motory i podvozkovú platformu CMP. Atmosférický je po novom už iba základný benzínový trojvalec s objemom 1,2 litra (55 kW/75 k). Kombinovať sa dá výhradne s päťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Väčší záujem výrobca očakáva o prepĺňané trojvalce 1,2 Direct Injection Turbo, vybavené priamym vstrekovaním paliva. Slabší produkuje výkon 73,5 kW (100 k), pričom zákazník si môže vybrať medzi šesťstupňovým manuálom a osemstupňovou meničovou automatickou prevodovkou Aisin. Silnejší variant (96 kW/130 k) má automat sériovo. Najmä kvôli fleetovým zákazníkom sa v ponuke motorizácií objavuje aj turbodiesel 1,5 l (75 kW/102 k). Typ použitej prevodovky zatiaľ Opel nespresnil.

Prechod na francúzsku techniku umožnil Corse medzigeneračne zredukovať hmotnosť o rovných sto kilogramov. Základná verzia s atmosférickým motorom váži 980 kg.

Auto pritom mierne narástlo, keď na dĺžku meria 4060 mm. Vďaka rázvoru osí kolies natiahnutému na úroveň 2540 milimetrov si polepšila priestorová ponuka pre zadných pasažierov. Kufor v základnom usporiadaní narástol z pôvodných 285 na 309 litrov. Jeho využiteľná šírka medzi podbehmi presahuje jeden meter. Trojdverová verzia z ponuky vypadla.

Ako prebiehala odtučňovacia kúra? Samotná "surová" karoséria (bez dverí, predných blatníkov a kapoty) je ľahšia o 40 kilogramov, 2,4 kilogramu ušetrila výmena konvenčnej oceľovej kapoty za v tejto triede nevídanú hliníkovú, sedadlá sú ľahšie o 10 kg a motory o 15 kg.

Opel avizuje bohatú technologickú výbavu novej Corsy, ktorá okrem iného zahŕňa adaptívny tempomat, čítanie niektorých dopravných značiek alebo panoramatickú cúvaciu kameru. Úprimne, toto sú prvky, aké nájdeme aj v konkurenčných malých autách. Opel Corsa je však prvý zástupca segmentu B, ktorý ponúkne adaptívne plne diódové predné svetlomety IntelliLux LED Matrix s funkciou odtienenia ostatných vozidiel na ceste. 

Novinka príde na trh v štyroch stupňoch výbavy. Na prvých fotografiách môžeme vidieť športovo ladený variant GS Line. Má 17-palcové dvojfarebné zliatinové disky, chrómovanú koncovku výfuku, ľahko upravené nárazníky, anatomické predné sedadlá či tmavý strop. Dvojfarebné lakovanie karosérie je otázkou príplatkovej výbavy.