Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb 01 origina lny koncept nxt Thumb 02 koncept nxt 1 edited 1 Thumb 03 koncept nxt Thumb 04b koncept nxt Thumb 05 koncept nxt Thumb 07 koncept nxt Thumb 04 koncept nxt Thumb 06 koncept nxt

Originálny koncept NXT

Scania predstavila koncept mestského autonómneho elektrického vozidla, ktoré na jednom podvozku využíva tri vymeniteľné nadstavby. Vďaka tomu môže v ranných hodinách voziť ľudí, cez deň distribuovať tovar a počas noci zvážať komunálny odpad. 

Inžinieri spoločnosti Scania vyvinuli koncept, ktorý ponúka vskutku veľmi flexibilné uplatnenie. „NXT predstavuje víziu budúcnosti dopravy v mestách. Niektoré z technológií ešte potrebujú určitý čas na úplné dozretie, pre nás je však dôležité, že sme vytvorili skutočné koncepčné vozidlo, pri ktorom bude možné vizuálne a technicky demonštrovať myšlienky toho, čo je na dosah,“ hovorí Henrik Henriksson, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Scania. „Vozidlo NXT je navrhnuté pre rok 2030 a nasledujúce obdobie, ale zahŕňa niekoľko špičkových funkcií, ktoré sú k dispozícii už dnes.“

Koncept NXT umožňuje kombinovať predné a zadné pohonné moduly s karosériou autobusu alebo s nadstavbou distribučného trucku, resp. vozidla na odvoz komunálneho odpadu. Autobusový modul tejto inovatívnej koncepcie predviedla Scania na dopravnej konferencii Global Public Transport Summit usporiadanej organizáciou UITP v Štokholme v dňoch 10. až 12. júna.

Zdieľanie a väčšia flexibilita

Pri dosahovaní skutočnej zmeny v ekosystéme dopravy hrajú vozidlá dôležitú úlohu, treba sa však zamerať i na ďalšie aspekty. Očakáva sa masívny rozvoj infraštruktúry pre potreby elektrifikovaných i autonómnych modelov. Navyše, prepravu osôb a rozvážanie tovaru v mestách treba riešiť viac koordinovaným spôsobom než nesúvislým plánovaním. 

Úžitkové vozidlá sú z mnohých hľadísk neoddeliteľnou súčasťou života mesta. Zabezpečujú dopravu do práce a do školy, podieľajú sa na rozvoze potravín do obchodov či reštaurácií i liekov do nemocníc a zvážajú odpad. V súčasnosti tieto dopravné toky ani zďaleka nie sú optimalizované, pretože tovar sa rozváža počas rannej dopravnej špičky, keď je na cestách aj väčšina ľudí. A na druhej strane v noci, keď ľudia spia, je komerčná doprava v centrách miest vo veľkej miere obmedzená. Henrik Henriksson: „My v spoločnosti Scania nemôžme pretvoriť celý systém dopravy v mestách. Môžeme sa však pokúsiť podnietiť zmenu a práve to je zmyslom konceptu NXT – premýšľať o doprave a vozidlách iným, udržateľným spôsobom.“

Verejná doprava vždy znamenala zdieľanie a to teraz treba posunúť na ďalšiu úroveň. S vyšším stupňom automatizácie bude jednoduchšie zaviesť väčšiu flexibilitu vo verejnej doprave. Príkladom je osemmetrový autobusový modul NTX postavený z kompozitných materiálov, vďaka čomu sa dala podstatne znížiť hmotnosť. Akumulátory s valcovitými článkami sú umiestnené pod podlahou, čo umožňuje využiť inak „mŕtvy“ priestor a prispieva to k lepšiemu rozloženiu hmotnosti. S nízkou hmotnosťou vozidla (necelých 8 ton) a so súčasnými akumulátormi konštruktéri odhadujú dojazd 245 kilometrov. 

„Neustále zdokonaľovanie po malých krokoch bolo vždy charakteristickým znakom spoločnosti Scania,“ hovorí Robert Sjödin, manažér projektu NXT. „Teraz sa však chystáme na obrovský skok do budúcnosti.“ Podľa odborníkov švédskej značky toto vozidlo poskytne neoceniteľné konkrétne dáta pre ďalší vývoj elektrifikovaných autonómnych dopravných riešení.