Jeep compass 1200x200

Peugeot dostane daňové prázdniny, bude u nás vyrábať nové malé auto

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že keby Francúzom neprispelo, investovali by radšej doma.

Francúzsky koncern PSA Groupe plánuje do svojho slovenského výrobného závodu v Trnave investovať vyše 165 miliónov eur.

Ako informoval denník SME, Francúzi zároveň chcú prijať 420 nových zamestnancov s priemernou hrubou mzdou 1395 eur mesačne.

Tieto plány však podmienili udelením daňových prázdnin od slovenskej vlády. Minister hospodárstva Peter Žiga v stredu potvrdil, že PSA Groupe dostane daňovú úľavu vo výške asi 18 miliónov eur. 

Zatiaľ čo vláda s finančným stimulom súhlasila prakticky od začiatku, odborníci hovoria, že je príliš veľký.

Po prerátaní výšky finančnej pomoci na jedno pracovné miesto zistíme, že každý nový zamestnanec v trnavskej automobilke vyjde štát na 44 000 eur. Priemerná podpora pre investorov sa v rokoch 2012 až 2016 podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska pohybovala na úrovni 30 000 eur.

Ministerstvo oponuje. Vraj keby nebolo daňových prázdnin, Francúzi by radšej investovali doma.

Investícia a nábor nových pracovníkov súvisí s "Projektom 21", ktorý na Slovensku začnú vyrábať v roku 2018. Podľa informácií Autožurnálu ide o novú generáciu malého hatchbacku Peugeot 208, ktorý v Trnave montujú už dnes.

Avšak nová generácia bude po technologickej stránke prelomová. V prvom rade dostane úplne novú podvozkovú platformu CMP (Common Modular Platform). Francúzi ju vyvíjajú už vyše roka, pričom o náklady vo výške asi 200 miliónov eur sa delia s čínskym partnerom Dongfeng. 

Malý Peugeot poskytne vnútri omnoho viac priestoru ako dnes. Dvestoosmička výrazne narastie do šírky, dĺžka zostane približne rovnaká, ale polepší si rázvor. Okrem toho bude ľahšia, čo prispeje k lepším jazdným vlastnostiam a nižšej spotrebe.

Platforma CMP ráta s použitím batérií pre hybridný alebo plne elektrický pohon. Jednoduchý mild hybrid, pozostávajúci z benzínového trojvalca a kompaktného elektromotora, môže na niektorých trhoch nahradiť diesel. Peugeot však ponúkne aj nový naftový motor 1,5 HDi.

Najpredávanejšími motorizáciami pre nový Peugeotu 208 majú byť benzínové trojvalce radu PureTech Turbo. Zatiaľ čo dnes tieto motory vyrábajú vo Francúzsku a následne vozia na Slovensko, od roku 2019 už bude výroba trojvalcov PureTech Turbo prebiehať priamo v Trnave.