Hyundai 2019 02 1140x190
Thumb tben7688 1 Thumb tben7665 1 Thumb tben7654 1 Thumb tben7661 1 Thumb tben7666 Thumb tben7670 Thumb tben7675 1 Thumb tben7676 Thumb tben7688 1 Thumb tben7689 1 Thumb tben7700 Thumb tben7705 1 Thumb tben7711 Thumb tben7621 Thumb tben7624 1 Thumb tben7625 Thumb tben7630 Thumb tben7632 1 Thumb tben7637 1 Thumb tben7643 1 Thumb tben7647

Peugeot Rifter nahradil obľúbený Partner. Techniku zdieľa s Berlingom

V stánku značky Peugeot na ženevskom autosalóne je mimoriadne rušno. Každý chce vidieť, ako vyzerá nástupca Partnera. Nový Peugeot 508 je ozajstnou rozbuškou emócií. 

Prihlás sa na odber kanálu Autožurnál:

 

 

Osobné verzie odvodené od malých úžitkových áut predstavujú zaujímavú alternatívu pre rodiny. Často sú dostupnejšie než klasické minivany a držia sa osvedčených riešení - napríklad posuvných bočných dverí.

Peugeot v Ženeve predstavil nástupcu modelu Partner Tepee, nesúceho nový názov Rifter. Kompaktná dodávka bude vôbec po prvýkrát v osobnej verzii dostupná s dvomi dĺžkami karosérie. Základná "M" meria 4400 mm, dlhšia "XL" 4750 mm. Bez ohľadu na to, či si vyberiete kratší alebo dlhší Rifter, oba budú za príplatok dostupné aj ako sedemmiestne.

Sedadlá tretieho radu sa dajú z auta úplne vybrať. V druhom rade sme našli tri samostatné sedačky. Posúvať, ani vyberať z auta ich síce nemožno, ale po sklopení sedákov i operadiel vznikne rovná plocha s dnom kufra. Variabilite musel do istej miery ustúpiť komfort, pretože sedadlá sú malé a dospelý na nich dlho neobsedí. Priestoru na nohy či hlavu však má dosť.

Objem batožinového priestoru poznáme zatiaľ iba v päťmiestnej konfigurácii. Pojme 775 l, teda o sto litrov viac ako predchodca. Dlhý Rifter XL v Ženeve chýbal, avšak vieme, že sa doň zmestí 1050 l nákladu.

Palubná doska je - podobne ako zvyšok auta - úplne nová a na pomery tejto triedy netradičná. Filozofia i-Cockpit dorazila aj do užitočnej kompaktnej dodávky, takže šofér drží malý oválny volant, akoby prevzatý z pretekárskeho auta, a na prístrojový panel sa pozerá ponad volant. Musíme dodať, že s výhľadom na rýchlomer či otáčkomer sme problém nemali. Čakali sme však tenšie predné stĺpiky a lepší výhľad šikmo von. 

Masívna palubná doska obsahuje radiacu páku umiestnenú na vyvýšenej konzole. Dominantným prvkom sa stal osempalcový dotykový displej, patriaci multimediálnemu a navigačnému systému. Avšak pozor, Peugeot tentoraz zachoval tradičné ovládače klimatizácie. Dotyková obrazovka totiž bude výsadou iba lepšie vybavených verzií. Chudobnejšie dostanú rádio s menším displejom bez dotykového ovládania.

Samozrejmosťou je množstvo rôznych odkladacích priestorov, ktoré majú celkovú kapacitu 186 litrov. Airbag spolujazdca sa presťahoval do stropu (podobne ako na Citroene C4 Cactus), a tak palubná doska obsahuje až dve veľké schránky pred spolujazdcom. Do vrchnej sa zmestí napríklad notebook a je tam aj USB port, takže počítač si zároveň môžete nabíjať.

Peugeot Rifter do veľkej miery spočíva na modulárnej platforme EMP2. Konkrétne, zatiaľ čo predná časť podvozka vychádza z konštrukcie EMP2, podlaha kufra a zadná náprava majú pôvod v predchodcovi. Kompletne preladené tlmiče, pružiny, stabilizátory i uloženia náprav sľubujú, že auto bude pohodlnejšie a zároveň istejšie v zákrutách.

Spod kapoty definitívne zmizne atmosférická benzínová jedna-šestka. Nahradí ju prepĺňaný trojvalec 1,2 PureTech. Slabšia verzia s 81 kW (110 k) bude kombinovaná so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Silnejší variant (96 kW/130 k) dostane nový osemstupňový meničový automat. Nový turbodiesel 1,5 BlueHDi bude dostupný v troch výkonových úrovniach - 55 kW (75 k), 73,5 kW (100 k) a 96 kW (130 k). Zákazník si v závislosti od verzie bude môcť vybrať medzi šesťstupňovým manuálom a osemstupňovým automatom. 

Iba niekoľko metrov vedľa Peugeotu Partner debutoval nový Citroën Berlingo. Po technickej stránke ide o absolútne identický automobil. Rozdiely vidno v dizajne predných partií a na palubnej doske.

Berlingo dostalo horizontálne rozdelené predné svetlomety v štýle ostatných najnovších modelov Citroën. Palubná doska pôsobí konzervatívnejšie, lebo má väčší volant ako Peugeot Rifter a tradičné stvárnenie prístrojového panela. Šofér sa na rýchlomer a otáčkomer pozerá skrz volant. Aj Berlingo bude dostupné v dvoch dĺžkach karosérie, pričom obe môžu byť päť- alebo sedemmiestne.

Peugeot 508 je radikálne iný ako predtým

Jednou z hviezd tohtoročného autosalónu v Ženeve bol nový Peugeot 508. Francúzi premenili sedan na pôsobivý päťdverový liftback so zaoblenou líniou strechy.

Niektoré médiá priniesli informáciu, že nástup Päťstoosmičky urýchlilo zdieľanie techniky s Insigniou. Tieto autá však nemajú nič spoločné. Peugeot postavili na platforme EMP2, ktorá je stopercentným dielom francúzskych konštruktérov. Vpredu nájdeme klasické vzpery McPherson (predchodca v najsilnejších verziách GT využíval zavesenie s priečnymi ramenami), vzadu sa nachádza nová viacprvková náprava, prevzatá z luxusného crossoveru DS 7 Crossback. Výkonnejšie varianty dostanú aj adaptívne tlmiče.

Peugeot 508 má motor uložený vpredu naprieč a poháňané výhradne predné kolesá. Štvorkolka príde až s nástupom plug-in hybridu. Rozmerné piate dvere ukrývajú kufor s objemom 487 až 1537 litrov. Keď otvoríme bočné dvere, objavíme jeden z najefektnejších detailov Päťstoosmičky - bezrámové okná.

Kabína pôsobí veľkolepo a má pre Peugeot tradičné základné usporiadanie. Volant dostal oválny tvar, podobný pretekárskym špeciálom. Šofér sa na prístrojový panel nepozerá skrz volant alebo ponad neho. Prístroje sú plne digitálne, s možnosťou nakonfigurovať si to, čo práve chcete vidieť. Na stredovej konzole dominuje dotykový displej s uhlopriečkou osem alebo desať palcov. Práve cez túto obrazovku sa nastavuje väčšina funkcií auta, vrátane klimatizácie.

Podobne ako modely 3008 alebo 5008, aj nová Päťstoosmička má pod displejom tlačidlá pripomínajúce klapky klavíra. Vďaka nim sa šofér môže dostať priamo do menu klimatizácie, navigácie, rádia, atď. Nechýba otočný ovládač pre zmenu hlasitosti, ani tradičné tlačidlo na deaktiváciu systému štart/stop. Francúzi sľubujú zážitok z dizajnu, z kabíny, z kvality materiálov a v neposlednom rade aj z jazdy.

Niekoľkokrát spomínaná platforma EMP2 priniesla úbytok hmotnosti v porovnaní s predchodcom o 70 kg. Pod kapotou nájdeme prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,6 PureTech, dostupný v  dvoch výkonových verziách (132 kW/180 k, 165 kW/225 k) a potom už iba diesle. Základný 1,5 BlueHDi dosahuje výkon 96 kW (130 k), dvojliter BlueHDi dáva 118 kW (160 k) alebo 132 kW (180 k). Štandardom väčšiny verzií je osemstupňová automatická prevodovka, akurát naftovú jedna-päťku môžete mať aj so šesťstupňovým manuálom.