135 19 hyund kampan i range 1140x190px 1

Platba pokuty kartou? Policajti dostanú 1500 nových platobných terminálov

Polícia SR bude opäť modernejšia. Platbu pokút od jesene 2019 "spríjemní" 1500 nových POS platobných terminálov, ktoré umožnia zaplatiť pokutu aj bez hotovosti v peňaženke. Ministerstvo vnútra informovalo, že terminálmi vybaví okrem dopravnej aj poriadkovú, železničnú, hraničnú a cudzineckú políciu.

Prečítajte si tiež: 
Snímanie odtlačkov prstov pri policajnej kontrole môže byť realitou

„Snahou MV SR je vybaviť policajtov zmluvným počtom platobných terminálov, v čom najkratšom čase, a tak dať možnosť priestupcom, ktorí porušili právne predpisy, aby pokuty mohli zaplatiť moderným spôsobom,“ priblížila na svojom Facebooku ministerka vnútra Denisa Saková. Dodávateľom terminálov bude Slovenská pošta.

V dobe, kedy značnú čiastku v hotovosti nosí pri sebe čoraz menej ľudí, je nasadenie 1500 platobných terminálov vítaným krokom. Na vodičov a ich pokuty však vyhradia z celkového počtu 1500 kusov len 155 nových terminálov. Doteraz ich mali dopravní policajti len 55.

Podľa rezortu záujem o zaplatenie pokuty platobnou kartou neustále rastie. Vďaka možnosti zaplatiť kartou sa podľa ministerstva tiež znižuje počet správnych konaní a teda aj počet pohľadávok. Navyše, v praxi odpadá práca aj policajtom, keďže už tak často nemusia priestupcov doprevádzať k najbližšiemu bankomatu, aby si peniaze vybrali.

Ministerstvo vnútra taktiež poukazuje na to, že ak vodič v prípade spáchania priestupku odmietne zaplatiť pokutu na mieste v hotovosti alebo platobnou kartou, priestupok sa odstupuje na príslušný správny orgán a ten ho rieši v správnom konaní. V praxi sa tak nezaplatená pokuta predraží, keďže v "cene" dostanete aj správny poplatok za prejednanie priestupku. 

Ak vodič nezaplatí z dôvodu insolventnosti, policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz a to až do doby, pokiaľ vinník preukázateľne pokutu nezaplatí. Policajt však aj pri zadržaní vodičského preukazu povoľuje vodičovi jazdu vozidlom na území SR, najviac však na 15 dní.