Peugeot 09 2019 suv 1140x190px
Thumb plechove vs hlinikove disky autozurnal.com  1 Thumb plechove vs hlinikove disky autozurnal.com  3 Thumb plechove vs hlinikove disky autozurnal.com  2 Thumb plechove vs hlinikove disky autozurnal.com  4 Thumb plechove vs hlinikove disky autozurnal.com  6 Thumb plechove vs hlinikove disky autozurnal.com  7 Thumb plechove vs hlinikove disky autozurnal.com  5

Plechové vs hliníkové disky: Ktoré sú pevnejšie a aké majú výhody?

Sezóna prezúvania je v plnom prúde. Motoristi okrem výberu vhodných zimných pneumatík zvažujú aj to, na aký typ diskov ich obuť. Pozreli sme sa na plechové disky vs hliníkové disky a ich schopnosti odolávať nástrahám slovenských ciest. Ktoré sú pevnejšie, odolnejšie, tvrdšie, krehkejšie?

Prečítajte si tiež: 
Letné gumy na snehu nefungujú ani s pohonom 4x4. Tu je dôkaz

Všeobecný názor z pozorovania okolia je taký, že ak chcete "pracanta, vhodného aj do zimných podmienok", sú tu plechové disky. Pre ostatných, ktorí sa chcú s autom parádiť, vymysleli hliníkové a zliatinové disky. Slangovo sa im vraví aj elektróny. Ono je to totiž trochu inak a trochu naopak. Základné výhody a nevýhody jednotlivých typov diskov si preberieme v nasledujúcich riadkoch. Dilemu, či sú pevnejšie oceľové plechové disky vs hliníkové disky rozlúšti zaujímavý pokus kanálu Hydraulic Press Channel s poriadnym lisom... Ako porovnanie dopadlo? Pozrite si video na konci článku. Stojí za to!

Plechové disky

plechove vs hlinikov edisky
Ich výhodou je cena, tradične sú podstatne lacnejšie kvôli použitým materiálom, technike výroby a univerzálnemu vzhľadu. Oproti hliníkovým diskom sú však ťažšie. Zavesenie kolies sa musí popasovať s vyššou neodpruženou hmotnosťou, čo priamo vplýva na jazdné vlastnosti a komfort. Nevýhodou je univerzálny vzhľad, ktorý špatí dizajn auta. Aj preto ich väčšinou nájdeme len v základných výbavách áut nižšej triedy. Mnohí motoristi im dávajú prednosť v zimných podmienkach a hliníkové disky používajú naopak v lete. Niektorí v domnienke, že plechové disky vydržia viac, iní majú logickejšiu odpoveď v podobe ceny, možného poškodenia a oškretia drahších diskov v zimnom období alebo lepšou ochranou bŕzd pred posypovým materiálom (soľ, kamienky..).

Hliníkové disky

plechove vs hlinikove disky
"Elektróny" sú najčastejšie vyrobené zo zliatiny hliníka, hovorí sa im aj zliatinové disky. Nielen, že lepšie vyzerajú, ale nesú so sebou množstvo výhod. Drvivá väčšina hliníkových diskov je ľahšia ako oceľové plechové disky, s čím súvisia lepšie jazdné vlastnosti. Navyše, vzhľad auta nimi môžete povýšiť o pár levelov, nie nadarmo sa hovorí že "kolesá robia auto". Sú však drahšie a pri poriadnej rane nesú so sebou jednu nepríjemnú vlastnosť...