Peugeot 06 2019 promo 1140x190

Policajná Lada Vesta sa pri pokuse o otočku prevrátila

Priznávam, že najnovšia Lada Vesta je pre mňa veľmi sympatickým autom. Pri dnešnom trende pseudošportovosti v triedach áut, ktoré športové vôbec nemajú byť, prináša mäkký a poddajný podvozok, vyššiu svetlú výšku a schopnosť vysporiadať sa s nástrahami slovenských (ne)ciest. V skratke, na nič sa nehrá. No sú veci, ktoré naopak nezvláda. Jednou z nich je pirátska alebo častejšie gangsterská otočka.

Gangsterská otočka nie je pre každého

Ruskí policajti si to pri nácviku neuvedomili a poslali Ladu Vestu do efektného kotrmelca. Gangsterská otočka nie je najľahšou "parádou" a okrem skvelého a skúsenéno jazdca potrebuje aj adekvátne auto, ktorého podvozok náročnú skúšku zvládne. Taktiež je vhodný mokrý povrch, na suchom sa kolesá náhle utrhnú a dopadne to ako na videu. Pre objektivitu je treba pripomenúť, že mnoho dnešných áut by dopadlo rovnako ako Lada Vesta. Ide najmä o autá typu SUV a crossover, teda tie s vyšším ťažiskom. 

Ako je možné, že pri cúvaní tak ľahko Ladu otočili cez strechu? V prvom rade si treba uvedomiť rozdiely v geometrii náprav, keďže každé auto je primárne určené pre jazdu vpred a pri cúvaní sa ukáže ako nestabilné. Pridajte k tomu motor vpredu, ktorý pri gangsterskej otočke pôsobí zotrvačnými silami a tiež užšie pneumatiky a rozchody kolies. Mnoho dnešných áut má zároveň na spiatočke obmedzenú maximálnu rýchlosť, presne pre potencionálnych výskyt takýchto situácii. Vo väčšine prípadov ide práve o SUV a offroady, ktoré sú prirodzene nestabilnejšie a s vyšším ťažiskom.

Tak či onak, ruská polícia si v tréningovom režime vyskúšala, že nie každé auto je určené na všetko. Lepšie pri nácviku, ako v reálnej situácii. Ak chcú podobné manévre cvičiť a zvládať aj v reáli, musia siahnuť po autách, ktoré majú športovejší podvozok a potrebné technické predpoklady. 

Zdroj a foto: Lada Xray@Youtube