Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb  fot3478 Thumb  fot3504 Thumb  fot3553 Thumb  fot3525 Thumb  fot3647 Thumb  fot3712 Thumb aquaplaning pozdlz Thumb brzdenie na mokrom zostatkova Thumb aquaplaning priecny Thumb brzdenie na mokrom Thumb brzdenie na suchom zostatkova Thumb brzdenie na suchom Thumb handling na mokrom Thumb valivy odpor Thumb vedenie stopy na mokrom Thumb vonkajsi hluk Thumb hlavna tab Thumb hanling suchy

Porovnali sme Barum Bravuris 5 s konkurenciou rozmeru 205/55 R16

Jar je už v plnom prúde, preto prichádzame s ďalším porovnávacím testom letných pneumatík. Tento raz sme si vybrali cenovo dostupné, tzv. budgetové pneumatiky, ktoré tvoria až 70% nášho trhu. 

Aj vďaka tomu, že v spolupráci s Autoklubom ČR sa nám do testu podarilo získať novinku tohtoročnej sezóny - Barum Bravuris 5. Zároveň sme si ju zvolili za refenrenciu, s ktorou sme porovnávali všetky ostatné plášte.  Preto má v záverečnej hodnotiacej tabuľke všade 100%. To však neznamená, že vo všetkých disciplínach bola najlepšia. Plášte, ktoré dosiahli v jednotlivých disciplínach lepšie výsledky, majú cez 100%. Z dostupných rozmerov sme si vzali na mušku v tomto segmente najpredávanejší rozmer 205/55 R16.

Testy sme odštartovali disciplínami na vode, konkrétne pozdĺžnym a priečnym aquaplaningom. V pozdĺžnom aquaplnanigu sa na čele usadili pneumatiky Firestone a čínsky Nankang, s odstupom Wanli, Sava, Debica a Barum a úplne prepadol Goodride, ktorý strácal kontakt s cestou už pri rýchlosti o 20 km/h nižšej než Firestone. V priečnom aquaplaningu, teda v teste záberových vlastností pri akcelerácii z rýchlosti 50 na 90 km/h v súvislom stĺpci vody už boli pneumatiky vyrovnanejšie, pričom opäť úplne posledný skončil Goodride.

Aj brzdy z rýchlosti 80 km/h na 0 km/h na mokrom povrchu boli najsilnejšou disciplínou pneumatiky Firestone z koncernu Bridgestone. Dokonca s výrazným náskokom 2,2 metra pred druhou pneumatikou v poradí Sava. Barum tento raz skončil tretí, rovnako ako Wanli a o 0,1 metra za nimi Nankang. Rozdiel v brzdných schopnostiach na vode medzi prvou pneumatikou a zvyškom poľa najlepšie vidieť na zostatkovej rýchlosti keď víťaz už stál. Auto s obutými plášťami Sava ešte išlo rýchlosťou 25,5 km/h, Barum a Wanli 26,5 km/h a Nankang 27 km/h.

Rovnaké poradie na čele bolo aj v brzdení na suchom povrchu  z rýchlosti 100 km/h. Najkratšiu brzdnú dráhu sme namerali pneumatikám Firestone (38,3 m). Na ďalších miestach boli potom Sava (39,5 m), Nankang 39,6 m) a Debica (39 ,8 m).  Posledný skončil prekvapivo Barum s brzdnou dráhou 40, 9 m. Zatiaľ čo prvý už stál, ďalší v poradí ešte išli rýchlosťou od 17,1 do 25,0 km/h.

 

Aj v disciplíne prenášania výkonu na cestu pri jazde v zákrute na mokrom povrchu je najlepšia pneumatika Firestone, pred druhou Wanli a treťou Barum.

Po všetkých spomínaných disciplínach prišli na rad ešte dve najdynamickejšie - testy ovládateľnosti a jazdnej dynamiky na okruhu so suchým a mokrým povrchom. Na mokrom povrchu opäť dominoval Firestone, tesne prenasledovaný Barumom. Neskôr na suchom povrchu si pozície vymenili, keď s Barumom na prvom mieste skončila ešte pneumatika Debica. Dynamické disciplíny najhoršie zvládali čínske značky Wanli, Nankang a Goodride.

V rámci porovnania ešte všetky plášte absolvovali aj test hluku a valivého odporu, teda miery opotrebenia, ktorých výsledky nájdete v priložených tabuľkách.

Zhrnuté a podčiarknuté

 Doslova suverénne celým testom prešla pneumatika Firestone Roadhawk, ktorá zvíťazila vo všetkých disciplínach okrem suchého handlingu, priečneho aquaplaningu a hluku. Pričom dvakrát skončila najhoršie druhá a prepadla sa len v hluku, a teda je evidentne najhlučnejšia. Na celkové druhé miesto to nakoniec dotiahol Barum Bravuris 5, najmä vďaka skvelému finišu v dynamických disciplínach a najnižšiemu valivému odporu, ktorý bude mať pozitívny vplyv na spotrebu paliva. Tretiu priečku obsadili až dve pneumatiky súčasne, zhodou okolností obe z koncernu Goodyear  - Debica Presto a Sava Intensa.