Conti france sk 1140x86
Thumb predok spolu 10 Thumb kufor 26 Thumb kufor kia 11 Thumb kufor kia 03 Thumb kufor renault 14 Thumb kufor renault 17 Thumb kufor skoda 05 Thumb kufor skoda 09 Thumb motor spolu 11 Thumb motor spolu 16 Thumb predok jazda 037 Thumb predok jazda 087 Thumb sign kia 02 Thumb sign renault 01 Thumb sign skoda 01 Thumb zadok jazda 10 Thumb zadok spolu 02 Thumb zadok spolu 08

Porovnali sme najpredávanejšie benzínové motory v triede kompaktov

V porovnávacom teste troch kombi nižšej strednej triedy nás zaujímala hlavne dynamika a spotreba troch benzínových turbomotorov. Neobišli sme ani reálnu využiteľnosť kufrov.

Celý dnešný automobilový svet žije písmenami WLTP, čo je skratka novej, pravdivejšej metodiky merania spotreby paliva a emisií. Zároveň sa všetci pripravujú na novú emisnú normu Euro6d - Temp, ktorá v posledných mesiacoh riadne vytrápila výrobcov automobilov aj importérov. Niektorí museli motory prerobiť, iní boli nútení ich kompletne vymeniť. V akej kondícii sú dnes a aká je ich reálna spotreba? Vŕtalo nám v hlave, preto sme vzali dva najžiadanejšie z nich (1.5 TSI a 1.4 T-GDi) a postavili proti novinke od Renaultu 1.3 TCe. Všetky motory sú vybavené filtrom pevných častíc a spolupracujú so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Kombíky sme si zvolili zámerne, pretože nás zaujímala reálna využiteľnosť ich batožinových priestorov. A práve kuframi sme začali naše porovnanie ... Škoda dorazila na porovnávací test so základnou podobou batožinového priestoru, teda bez dvojitého dna. Za túto pomôcku si v závislosti od stupňa výbavy musíte priplatiť 157 až 169 eur (do základnej verzie Active sa nedodáva). Možnosť sklopiť zadné operadlá priamo z kufra v aute bola, ale tiež nepatrí k základnej výbave všetkých verzií. Sériovo ju majú iba dva najvyššie stupne výbavy. Do najnižšieho sa nedodáva vôbec a vo výbave Ambition si za ňu treba priplatiť 93 eur. Kia má dvojité dno od druhej najnižšej výbavy, možnosť sklopiť operadlá priamo z kufra neponúka ani za príplatok. V Renaulte je to presne naopak - dvojité dno neponúkne, ale operadlá zozadu sklopíte. Kia pri premiére Ceedu SW avizovala základný objem kufra 600 litrov. Keď auto prišlo na trh, kapacita akoby zázrakom stúpla na 625 l a prekonala aj Škodu Octavia Combi (610 l). Práve na porovnanie týchto dvoch kufrov sme boli najviac zvedaví. S metrom v ruke zisťujeme, že Kia má naozaj dlhší a medzi podbehmi širší priestor pre náklad ako Škoda. Lenže kvôli dvojitému dnu aj výrazne plytší. Pod podlahou sa nachádza až sedem menších či väčších schránok, kam sa zmestí povinná výbava a more ďalších vecí. Ak chcete v aute previezť väčšie predmety, prípadne cestovné kufre ako my, dvojité dno nevyužijete a do Ceedu SW sa zmestí menej nákladu ako do Octavie. Keď dvojité dno a schránky z Kie vyberiete, zostane tam iba holý plech a rezervné koleso. Maximálnou využiteľnosťou teda vyhráva Škoda. Ani Kii však udávaný objem 625 litrov nemôžeme uprieť, ak do neho započítame aj kapacitu schránok pod podlahou.