Conti summer19 vykon sk 1140x86
Thumb 20h Thumb 2h Thumb 1h Thumb 3h Thumb 4h Thumb 5h Thumb 6h Thumb 7h Thumb 8h Thumb 9h Thumb 10h Thumb 11h Thumb 12h Thumb 13h Thumb 14h Thumb 15h Thumb 16h Thumb 17h Thumb 18h Thumb 19h Thumb 21h

Potvrdené: Nová Honda Jazz bude hybrid

Najmenšia Honda si zachová podobu malého MPV. Sme zvedaví, ako konštruktéri zladia hybridnú techniku a prvotriednu praktickosť, ktorou je Jazz povestný.

Honda plánuje kompletne elektrifikovať všetky svoje autá, dostupné na európskom trhu. Elektrifikácii sa nevyhne ani najmenší a najdostupnejší hatchback Jazz. Automobilka práve oficiálne potvrdila, že nový Jazz dostane hybridnú technológiu i-MMD.

Jej základom je elektromotor, ktorý väčšinu času sám ženie auto vpred. Benzínový motor je buď vypnutý, alebo roztáča generátor a vyrába elekrinu. Ňou následne kŕmi elektromotor i batériu. Spaľovací agregát sa k pohonu auta pridáva iba vo vyšších rýchlostiach, prostredníctvom uzamykacej spojky.

Honda ponúka hybridný pohon Intelligent Multi-Mode Drive už niekoľko rokov, ale do Európy dorazil až v januári, v modeli CR-V. Jazz dostane jeho menšiu a slabšiu verziu. Podrobnosti zistíme v októbri, kedy sa uskutoční oficiálna výstavná premiéra na autosalóne v Tokiu.

Medzičasom si môžeme pozrieť aspoň špionážne fotografie z testovania predsériového prototypu. Zdá sa, že aj štvrtá generácia Jazzu bude mať podobu malého MPV. Rátať môžeme s vyššou stavbou karosérie a zdvojenými prednými stĺpikmi.

Hoci základné rysy karosérie s krátkou kapotou motora a dopredu natiahnutou kabínou zostanú podobné predchodcovi, dizajn ako taký sa zásadne zmení. Honda ním nadviaže na svoje najnovšie modely, ako Civic alebo CR-V. Výrazná kamufláž nám bráni vidieť detaily. Pozornému oku však neuniknú pravdepodobne plastové lemy na blatníkoch alebo hlboko do nárazníka "zahryznuté" piate dvere. Napokon, nízka nakladacia hrana je pýchou aj súčasného Jazzu.

Sme zvedaví, ako Japonci zladia očakávaný dôraz na praktickosť s hybridným pohonom. Kam konštruktéri uložia akumulátor hybridného systému? Podarí sa im zachovať hlboký batožinový priestor a "magické" zadné sedadlá s dohora výklopnými sedákmi? Dozvieme sa v októbri.