Jeep compass 1200x200
Thumb 1c Thumb 1c Thumb 4c Thumb 3c Thumb 2c Thumb 7c Thumb 6c Thumb 8c Thumb 9c Thumb 10c Thumb 11c Thumb 5c Thumb 13c Thumb 12c Thumb 14c Thumb 15c Thumb 16c Thumb 17c Thumb 19c Thumb 18c

Pozrite si nový Citroën C5, zmenil sa na SUV

Novinka prichádza s hravým dizajnom a komfortným podvozkom. Predaj v Európe začne na budúci rok. 

Týždeň pred oficiálnou premiérou na autosalóne v čínskom Šanghaji môžeme vidieť prvé obrázky úplne nového Citroënu C5. 

Vlajková loď značky sa v súlade s módnymi trendmi premenila z klasického sedanu, respektíve kombi, na SUV. Preto Francúzi k názvu Citroën C5 pridali ešte výraz Aircross.

Hravý dizajn novinky vychádza zo štúdie Citroën Aircross, predstavenej presne pred dvomi rokmi a zároveň preberá niektoré detaily z menších súrodencov. Napríklad malé ochranné lišty Airbump na bočných dverách pripomínajú cé-trojku. Predné svetlomety sú tentoraz rozdelené iba tenkou lištou a obe časti na seba nadväzujú.

Rozmery Citroënu C5 Aircross zatiaľ nepoznáme. Ak je dĺžka 4580 milimetrov totožná s konceptom Aircross, novinka bude konkurovať stredne veľkým SUV, ako Ford Kuga, Hyundai Tucson, Kia Sportage alebo Mazda CX-5.

Francúzi v predstihu oznámili, že cé-päťka ako prvý Citroën dostane špeciálne tlmiče s takzvanými hydraulickými dorazmi.

Každý tlmič obsahuje hlavnú tlmiacu jednotku a progresívne hydraulické dorazy na oboch koncoch. Jeden funguje pri stlačení tlmiča (kompresii), druhý pri návrate do pôvodnej polohy (útlme).

Pružiny sú mäkké, takže podvozok plavne vyžehlí nerovnosti na cestách. Keď sa pod kolesami objaví prepadnutý kanál, spomaľovací prah alebo iná väčšia nerovnosť, tlmič prepruží a k slovu sa dostanú hydraulické dorazy. Namiesto zatrasenia a buchnutia, tlmiče mäkko dosadnú a vrátia sa do pôvodnej polohy bez rušivých vplyvov. Dorazy, ktorým Citroën hovorí "vankúše", zároveň bránia veľkým náklonom karosérie a prílišnému rozhojdaniu sa.

Francúzi chcú týmto spôsobom nahradiť slávne hydropneumatické pruženie, ktorému pre vysoké výrobné náklady povedali "au revoir".

Citroën C5 Aircross sa dočká aj nových materiálov v interiéri. Napríklad pamäťová pena na sedadlách zabezpečí vyššie pohodlie na dlhých cestách.

Kabína novinky s mohutným stredovým tunelom, digitálnym prístrojovým panelom a oválnym volantom vyzerá originálne. Tvar voliča automatickej prevodovky a otočný ovládač systému Grip Control naznačujú, že C5 Aircross je pravdepodobne blízky príbuzný Peugeotu 3008.

Znamenalo by to pohon výhradne predných kolies a pod kapotou troj- a štvorvalcové benzínové i naftové motory. Na potvrdenie rozmerov a technických detailov si musíme počkať do budúceho týždňa.

Isté je, že predaj Citroënu C5 Aircross odštartuje najprv v Číne a v Európe sa novinka objaví začiatkom budúceho roka. 

Originál bude žiť ďalej

Citroën na autosalóne v Šaghaji predstaví aj pôvodný model C5, a to v modernizovanej podobe.

Zmenila sa najmä svetelná technika a nárazníky, vnútri je úplne nová palubná doska. Vzájomne prepojené výduchy klimatizácie nám pripomínajú Volkswagen Passat, prípadne Audi A4. Cé-päťka dostala aj nový dotykový displej trčiaci do priestoru a plne digitálny prístrojový panel.

Vynovená verzia sa však do Európy nedostane. Vyhradená je pre Čínu, kde sa pod kapotou objavia prepĺňané benzínové štvorvalce s objemom 1,6 a 1,8 litra.