Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb a198120 large Thumb a198103 large Thumb a198100 large Thumb a198104 large Thumb a198104 large Thumb a198105 large Thumb a198106 large Thumb a198107 large Thumb a198108 large Thumb a198109 large Thumb a198119 large Thumb a198121 large Thumb a198122 large Thumb a198123 large Thumb a198124 large Thumb a198125 large Thumb a198126 large

Pozrite si vynovené Audi Q7, vyzerá agresívnejšie

Najpriestrannejšie SUV z Ingolstadtu sa prispôsobilo ostatným najnovším modelom značky. Po vizuálnej, aj technologickej stránke.

Po príchode imidžového Audi Q8 bola iba otázka času, kedy si podobný štýl osvojí aj praktickejší model Q7. Ten má síce povesť konzervatívnejšieho auta, ale aktuálna omladzovacia kúra mu pridala na vizuálnej agresivite. Pozmenené sú predovšetkým oba konce auta. Vpredu vidíme širšiu osemuholníkovú masku chladiča Audi Singleframe so šiestimi zvislými lamelami. Nové sú aj svetlomety, štandardne vybavené plne diódovou technikou. Najvyššia verzia svetiel kombinuje LEDky s laserom a nechýba jej funkcia odtienenia ostatných vozidiel na ceste.

Vzadu dominuje kovová lišta, spájajúca štíhle koncové svetlá. Dizajnéri sa pohrali aj s profilom auta. Plechové diely zostali pôvodné, nové sú však plasty v spodnej časti. Prepracované nadstavce na prahoch autu dodávajú terénnejší nádych. Zabudnúť nesmieme ani na nové vzory zliatinových diskov kolies. Ich priemer siaha od osemnástich po dvadsaťdva palcov.

Interiér môžeme označiť za kráľovstvo priestoru a displejov. Preč je štíhla palubná doska s elektricky výsuvným displejom multimediálneho systému. Skončil aj mechanický ovládací panel klimatizácie. Namiesto toho prichádza masívna, lesklá a displejmi obsypaná palubná doska - veľmi podobná tej z Audi Q8.

Šofér má k dispozícii dve dotykové obrazovky, vybavené haptickou funkciou. Displej pri dotyku prsta zavibruje, čo spôsobuje elektromagnet. Človek tým pádom dostáva od displeja aspoň akú-takú odozvu. Bez sklopenia zraku z cesty si však nenastavíte nič, v tom boli "staromódne" tlačidlá lepšie. Závanom klasiky sú analógové ukazovatele, dodávané do štandardnej výbavy. Vyššie verzie majú digitálny prístrojový panel, ďalej head-up displej a v neposlednom rade dve už spomínané dotykové obrazovky na stredovej konzole.

Digitálne prepojenie na špičkovej úrovni zabezpečuje infotainment MMI navigácia plus. Zahŕňa mobilné dátové pripojenie podľa štandardu LTE Advanced, hotspot WLAN, hlasové ovládanie a online služby Audi connect. Novinkou je hlasový asistent  Amazon Alexa, integrovaný do ovládacieho systému MMI. Takisto novou funkciou , ktorá bude postupne zavádzaná vo vybraných európskych mestách, sú informácie o semaforoch, založené na komunikácii Carto-X.

Vďaka digitálnemu prepojeniu s mestskou infraštruktúrou vozidlo zo servera prijíma informácie z centrálneho počítača riadenia dopravnej signalizácie, takže šofér môže vhodne prispôsobiť rýchlosť jazdy k najbližšej zelenej fáze. Keď vozidlo stojí na červenú, na plne digitálnom združenom prístroji Audi virtual cockpit – a voliteľnom head-up displeji – sa zobrazuje individuálna odporúčaná rýchlosť a zostávajúci čas po najbližšiu zelenú fázu. Tým systém prispieva k predvídavému, efektívnemu spôsobu jazdy a zvýšeniu plynulosti premávky v meste.

Ak ide o jazdu ako takú, Audi Q7 má repertoári funkciu natáčania zadných kolies. V nízkych rýchlostiach sa zadné kolesá natáčajú v opačnom smere ako predné, a to v rozsahu až piatich stupňov. S vyše päťmetrovým SUV sa vďaka tomu ľahšie manévruje napríklad v podzemnej garáži. Pri vyšších rýchlostiach sa zadné kolesá natáčajú v rovnakom zmysle ako predné, takže auto je v zákrutách mrštnejšie. Do Q7 si po modernizácii môžete objednať aj aktívne elektromechanické stabilizátory na oboch nápravách, ktoré boli doteraz vyhradené iba pre športovú verziu Q7. Elektromotor vsadený medzi dve časti stabilizátora umožní veľké zdvihy kolies v teréne, ale aj minimálne náklony karosérie v zákrutách pri svižnej jazde.

Pod kapotou k downsizingu nedošlo, pretože minimom je stále šesťvalcový motor. Trojlitrový turbodiesel V6 dosahuje vo verzii 45 TDI výkon 170 kW (231 k), silnejší variant 50 TDI produkuje 210 kW (286 k). Kto preferuje benzín, zvolí si vidlicový šesťvalec s objemom tri litre. Má obchodné označenie 55 TFSI a pýši sa výkonom 250 kW (340 k). Všetky motory obsahujú elektrickú pomoc, v podobe 48V mild hybridnej technológie. K sériovej výbave patrí osemstupňová meničová automatická prevodovka i pohon všetkých štyroch kolies s medzinápravovým diferenciálom a štandardným rozdelením krútiaceho momentu v pomere 40:60 (v prospech zadnej nápravy).

Predaj modernizovaného Audi Q7 odštartuje v septembri tohto roku.