135 19 hyund kampan i range 1140x190px 1
Thumb vykonne kombi bmw m autozurnal.com 3 Thumb vykonne kombi bmw m autozurnal.com 4 Thumb vykonne kombi bmw m autozurnal.com 1 Thumb vykonne kombi bmw m autozurnal.com 2

Prečo BMW zanevrelo na rýchle a výkonné kombi modely?

Šéf BMW M divízie Markus Flasch sa nedávno vyjadril jasne, keď potvrdil, že BMW nemá v pláne postaviť a predstaviť žiadne vysokovýkonné kombi. Hlavní konkurenti a odvekí rivali však praktickejšie "rodinné" rakety ponúkajú. Akú má BMW odpoveď?

Vcelku logickú. Keďže dobá mánie SUV a crossover áut je stále v plnom prúde, bavorská značka sústredí dvoje sily a finančné prostriedky práve na tento segment. Markus Flasch sa pre CarMagazine vyjadril, že chýbajúce výkonné M kombi modely majú nahradiť práve špičkové verzie X3 M a X4 M. Konkurenti však ponúkajú rad vysokovýkonných kombi modelov. Mercedes-AMG má napríklad C63 a E63 vo verzii kombi a Audi už tradične ponúka rodinné "superšporty" RS4 Avant a nedávno predstavili RS6 Avant.

Prečítajte si tiež: 
Motory už pre zákazníkov nie sú tak dôležité, ako v minulosti

BMW M3 Touring
"Kombi verzie nie sú súčasťou M plánu. Ak by ste sa spýtali zákazníkov v Nemecku, Švajčiarsku alebo Rakúsku, pravdepodobne by ich ocenili. My sme ale globálna značka, máme veľa záležitosti v oblasti pohonu, s ktorými sa musíme vysporiadať a preto sa do týchto produktov nehrnieme. Ponúkame však naše M SUV modely, ktoré plnia svoju úlohu," tvrdí Flasch.

Aj tak sa je na čo tešiť

Šéf BMW M divízie pripomína, že v blízkej dobe si fanúšikovia rýchlych BMW prídu na svoje. Skvelý pohon štyroch kolies z BMW M5 vraj dokážu dostať aj do nového BMW M3. Navyše, Markus tvrdí, že prídu aj s puristickejšími verziami len s pohonom zadných kolies a manuálnou prevodovkou. 

Ilustrácia nového BMW M3 podľa magazínu Car Lifestyle.

Nové BMW M3 2020 bude mať 3,0 l turbobenzínový motor BMW S58, ktorý poznáme z modelov X3 M a X4 M. Okrem 8-stupňovej prevodovky ponúkne nový bavorský supersedan strednej triedy aj 6-stupňový manuál a pohon zadných kolies. Potvrdil to pre britský magazín Car šéf divízie BMW M, Markus Flasch. Podľa neho by nové BMW M3 malo byť na výber v troch základných líniách. Okrem štandardného BMW M3 s výkonom 480 koní príde aj verzia Competition s 510 koníkmi. Tieto verzie budú mať pohon štyroch kolies M XDrive, ktorý poznáme z brutálneho BMW M5.

Treťou verziou má byť Pure s manuálnou prevodovkou, pohonom zadných kolies a elektronicky riadením samosvorným diferenciálom. Verzia pre puristov by mala mať nižší výkon na úrovni 450 - 460 koní, čo však vyváži nižšia hmotnosť. Pure má byť aj o niečo lacnejšia.

BMW M3 2020

Ilustrácia nového BMW M3 podľa CarMagazine.

Zdroj ilustrácii: CarLifestyle, CarMagazine