Peugeot 06 2019 promo 1140x190

Prečo majú autá červené zadné svetlá?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sú zadné svetlá áut červenej farby? Otázka je navonok banálna a ich červenú farbu berieme ako samozrejmosť, no v skutočnosti si z historického hľadiska prešli zadné svetlá áut markantným vývojom. Spočiatku ich autá vôbec nemali.

Vysvetľovať dôvod farby svetla predných svetlometov netreba. Biele, ľahko namodralé alebo žlté svetlo je pre dobré nočné videnie kľúčové a funguje z fyzikálneho hľadiska najlepšie. Vďaka tomuto zafarbeniu dokážeme jazdiť v noci aj my, ľudia, ktorí by sme sa bez pomoci predných svetiel v tme nezaobišli. Prvotný vývoj zadných svetiel áut hľadajte paradoxne v železničnej doprave. Masívne presadnutie zo železničných vagónov do áut si so sebou vzalo aj detail v podobe červeného zadného svetla. 

Autá bez zadných svetiel

Pôvod červenej farby zadných svetiel a ich historický vývoj nie je úplne najjednoduchší. Datuje sa do 19. storočia, kedy autá nepotrebovali zadné koncové svetlá. Na cestách (ak ich tak môžem nazvať) bola tak riedka premávka, že motorizované stroje ich nemali, svietili iba prednými lampami. Ďalším vozidlám a objektom vtedajšej premávky dávali najavo, že na cestách nie sú sami. Dnes sa nám takýto samozrejmý opis môže zdať až vtipným, pre vtedajších účastníkov premávky to však bola novinka a úloha svetiel spočívala práve v “komunikácii” a vymedzení rozmerov vozidla. 

Základným bezpečnostným prvkom dobových áut sa stalo práve ich osvetlenie. Postupným rozšírením medzi masy sa stali zadné koncové svetlá povinnosťou a inšpiráciu vzali zo železníc. Práve v železničnej doprave používali rozdielne farby osvetlenia na organizáciu, keďže už z princípu vyžaduje jej vyššiu mieru oproti individuálnej automobilovej doprave. Červenou farbou označovali koniec a obrysy vlakovej súpravy.

Červená farba sa od nepamäti taktiež spája s nebezpečenstvom. Aj príroda manifestuje nebezpečie práve červenou farbou. Je toto dôvod, prečo sú zadné koncové svetlá červené? Niektorí tvrdia, že áno - červené svetlá vymedzuje blízkosť objektu a potencionálne nebezpečenstvo stretu. Ďalší ho vidia skôr v tom, že červené svetlo neškodí zraku počas úplnej tmy tak, ako ostatné farby svetiel. Spomeňte si, že za autom v noci dokážete jazdiť dlhý čas bez toho, aby vás červené zadné svetlo nadmerne unavovalo (platí samozrejme vtedy, ak vám dotyčný nevypaľuje oči zadnou hmlovkou : ) Áno, aj červené svetlo unavuje a “ťahá” nám oči, ale oproti ostatným farbám je určite pre zrak šetrnejšie.

Zdroj: jalopnik