Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb prevodovka asc hyundai kia autozurnal.com   1 Thumb prevodovka asc hyundai kia autozurnal.com   3 Thumb prevodovka asc hyundai kia autozurnal.com   2

Prevratná prevodovka Hyundai ASC je na mieru ušitá pre hybridy

Hyundai a Kia len nedávno priniesli inováciu v podobe ovládania ventilov CVVD. Teraz prichádza prevratná automatická prevodovka s funkciou ASC (Active Shift Control). Tá má byť ideálnym riešením pre hybridné autá. Automatické radenie má byť plynulejšie a zároveň rýchlejšie až o 30 %.

ASC pracuje na princípe zladenia práce elektromotora a prevodovky. ASC 500-krát za sekundu sleduje prácu prevodovky a zmeny prevodových stupňov. Na základe informácii riadiaca jednotka reguluje prenos výkonu hybridného systému pre čo najrýchlejšie a najplynulejšie radenie. Elektromotor hybridu sa využíva na zladenie otáčok prevodovky s otáčkami výstupného hriadeľa. Výsledkom je komfortnejšia jazda, ale ASC zároveň pomáha aj dynamike auta. Prvým sériovým autom s touto prevodovkou bude Sonata Hybrid, ktorá sa však k nám nedostane. Neskôr ju dostanú ďalšie hybridy a plug-in hybridy Hyundai a Kia.

automatická prevodovka Hyundai Kia ASCHyundai tvrdí, že vďaka ASC sa skráti doba radenia z 500 na 350 ms. Okrem toho má mať automatická prevodovka s ASC aj dlhšiu životnosť vďaka nižšiemu vnútornému treniu. Teoreticky sa tak zdá, že Hyundai dosiahol víťazstvo na všetkých frontoch - komfort, dynamika, spotreba paliva a životnosť. Uvidíme, ako bude vyzerať práca prevodovky a elektromotora v praxi v niektorom z budúcich hybridov. Zatiaľ však zdvíhame palec hore.

Hyundai Sonata Hybrid 2020

„Technológia ASC je novým prístupom k automatickému radeniu. Ako prvá na svete využívá elektromotor hybridného systému k regulácii a zmene prevodových stupňov a vylepšuje radenie skrátením doby preraďovania. Výsledkom je hladšia a plynulejšia jazda. Navyše, ASC poskytne viac jazdnej zábavy a dynamiky," hovorí Kyoung Joon Chang, viceprezident a šéf skupiny riadenia pohonných systémov Hyundai Motor Group.