135 19 hyund kampan i range 1140x190px 1
Thumb kia za  aputov Thumb kia za  aputov 3 Thumb kia za  aputov 2 Thumb kia za  aputov 1 Thumb kia za  aputov 4 Thumb kia za  aputov 5 Thumb kia za  aputov 6

Prezidentka Čaputová navštívila Kia Motors pri Žiline

V rámci výjazdov do regiónov prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila Žilinský kraj. Po rokovaniach s predstaviteľmi kraja a mesta zavítala aj do montážneho závodu kórejskej automobilky. Bol to vôbec prvý výrobný závod, ktorý vo svojom funkčnom období navštívila.

Stretla sa s manažmentom aj zamestnancami podniku, ktorý je jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne. Prezrela si karosáreň a montáž vozidiel a oboznámila sa s  výrobou a vlastnosťami nového modelu XCeed, ktorého sériová produkcia sa začala pred niekoľkými dňami.

Za veľkú výzvu pre Slovensko považuje prezidentka republiky robotizáciu. Postupné nahrádzanie ľudskej pracovnej sily robotmi je už realitou. Z toho vyplýva trend do budúcnosti - niektoré pracovné pozície síce zaniknú ale mnohé nové zasa vzniknú. Dotkne sa to ekonomickej a sociálnej situácie mnohých rodín na Slovensku. Musíme byť na to pripravení - z robotizácie vieme mnohé pozitívne vyťažiť, ale nemôžeme dopustiť, aby nás jej následky dobehli negatívne, najmä z hľadiska sociálneho.

Na krátkom brífingu s novinármi vysoko ocenila profesionalitu a kvalitu zamestnancov automobilky a povedala: „Jedným z najväčších problémov tohto regiónu je nedobudovaná infraštruktúra. Aj s predstaviteľmi Kia Motors Slovakia sme sa rozprávali o tom, že roky nedokončené diaľnice sú problémom aj z hľadiska podnikania. Je to výzva, ktorú je potrebné naplniť,“ povedala Zuzana Čaputová a vyjadrila sa aj k téme Brexit. „Vieme, že Veľká Británia je pre naše automobilky jedným z najväčších odberateľov. Ak dôjde k Brexitu bez dohody, tak to s veľkou pravdepodobnosťou negatívne ovplyvní aj našu automobilovú produkciu.“

Kia Motors Slovakia patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov Slovenska. Od zahájenia  sériovej produkcie v decembri 2006 vyšlo z brán závodu vyše 3,4 miliónov áut a 5 miliónov motorov.