Thumb 14b Thumb 1b Thumb 2b Thumb 3b Thumb 4b Thumb 4b Thumb 5b Thumb 6b Thumb 7b Thumb 8b Thumb 9b Thumb 10b Thumb 11b Thumb 12b Thumb 13b Thumb 15b Thumb 16b Thumb 17b Thumb 18b Thumb 19b Thumb 20b

Prichádza ďalšie luxusné SUV, na BMW X7 čakajú posledné skúšky

Najväčšie SUV z Mníchova má byť alternatívou k limuzíne sedmičkového radu a ponúkne plnohodnotnú sedemmiestnu kabínu.

Do crossoverov a športovo-úžitkových vozidiel presadá stále viac ľudí. Niekto argumentuje lepšou priechodnosťou v ľahkom teréne, iný pocitom bezpečia a ďalší pohodlnejším nastupovaním či lepším výhľadom. Ako uviedla analytická spoločnosť Jato Dynamics, každý štvrtý nový automobil predaný vlani v Európe, patril do kategórie SUV.

SUVčka postupne vytláčajú nielen tradičné hatchbacky a kombíky, ale aj luxusné limuzíny. BMW v závere tohto roka predstaví svoje doposiaľ najväčšie športovo-úžitkové vozidlo X7. Pôjde o alternatívu ku klasickej limuzíne sedmičkového radu.

BMW X7 sme prvýkrát videli vlani na frankfurtskom autosalóne ako dizajnovú štúdiu. Mníchovčania medzičasom dokončujú sériový model a a aktuálne zverejnili niekoľko oficiálnych fotografií z testovania, plus základné informácie.

Približne 5100 mm dlhý, 2020 mm široký a 1800 mm vysoký obor bude mať štandardne sedemmiestny interiér. Výrobca prizvukuje, že nepôjde o usporiadanie 5+2, aké charakterizuje niektorých konkurentov. Aj tretí rad sedadiel vraj bude plnohodnotný. Pohodlný prístup dozadu uľahčí elektrické posúvanie sedadiel druhého radu. Za príplatok môžete dostať luxusnejšiu šesťmiestnu variáciu kabíny - s dvomi samostatnými sedadlami v druhom rade.

Zaujímavosť sa spája aj s piatymi dverami, sprístupňujúcimi kufor. Budú dvojdielne, pričom spodná časť po otvorení poslúži ako lavička.

V kabíne nájdeme to najnovšie a najlepšie z dielne mníchovskej automobilky, vrátane ovládacieho rozhrania iDrive 7 alebo dvoch 12,3-palcových displejov. Jeden nahradí klasický prístrojový panel, druhý slúži multimédiám a navigácii.

BMW X7 vzniklo na modulárnej podvozkovej platforme CLAR. Vzduchové pruženie má patriť k základnej výbave. Okrem pohodlnej jazdy aj na 22-palcových kolesách, umožní zväčšiť svetlú výšku podvozka zo štandardných 183 na 243 mm. Konštruktéri robia všetko pre to, aby približne 2,3 tony vážiace SUV jazdilo čo najlepšie. Náklony karosérie v zákrutách zmiernia aktívne stabilizátory a ovládateľnosť auta zlepší funkcia natáčania zadných kolies. Prekvapením je, že tento prvok výbavy sa bude dodávať iba za príplatok.

Pod kapotou nájdeme šesť- a osemvalcové motory. Benzínovým vrcholom má byť 4,4-litrový osemvalec prevzatý z BMW M5. Naftový topmodel získa trojlitrový šesťvalec, dopovaný štvoricou turbodúchadiel M50d. O dvanásťvalci sa zatiaľ nehovorí, ale v priebehu budúceho roka ponuku rozšíri plug-in hybrid, pravdepodobne založený na benzínovom dvojlitri. Čo sa prevodovky týka, tu má BMW jasno. Ku všetkým motorom pripojí osemstupňový meničový automat a pohon všetkých štyroch kolies xDrive.