Hyundai i30 fastback 05 2019 1140x190px
Thumb 9448 d1 Thumb 93640 large prva bola osmicka pred 47 rokmi zacali vyrabat auta znacky dacia Thumb 93641 large prva bola osmicka pred 47 rokmi zacali vyrabat auta znacky dacia Thumb 93642 large prva bola osmicka pred 47 rokmi zacali vyrabat auta znacky dacia Thumb 93640 large prva bola osmicka pred 47 rokmi zacali vyrabat auta znacky dacia

Prvá bola "osmička": Pred 47 rokmi začali vyrábať autá značky Dacia

Rumunská automobilka Dacia si pripomína 47. výročie odštartovania výroby. 

Spolupráca medzi Rumunskou socialistickou republikou a francúzskou značkou Renault síce bola spečatená ešte v roku 1966, no produkcia v meste Colibaši sa rozbehla až o dva roky neskôr, 20. augusta 1968.

Tak dlho trvalo, kým z bývalej fabriky na vojenské lietadlá vznikla automobilka. 

Colibaši sa dnes volá Mioveni a výrobky závodu Uzina de Autoturisme Pitešti (UAP) dostali meno Dacia, podľa historického regiónu na území Rumunska.

Pri zmienke o starej Dacii si väčšina našincov asi spomenie na Renault 12. Úplne prvým modelom takmer päťdesiat ročnej automobilky však bol v licencii vyrábaný Renault 8.

Nečudo, že Daciu 1100 pozná málokto. Vo výrobe vydržala iba necelé štyri roky. Za ten čas z nej vzniklo 37 546 exemplárov a dnes je najmä v Rumunsku vyhľadávaným veteránom. Väčšina áut pozostávala z originálnych francúzskych dielov. 

Dokonca spočiatku Rumuni iba lakovali karosérie zvarené vo Francúzsku a montovali do nich dovezenú techniku a interiér. Domáce vtedy boli iba pneumatiky a časti kúrenia.

Dá sa povedať, že Rumuni sa učili pred tým, než začali produkovať Renault 12. Práve "Dvanástka" bola hlavným bodom rumusko-francúzskej spolupráce. Vyrobili z nej bezmála dva milióny kusov, ale to je už iný príbeh...

Prvú Daciu 1100 dostal ako dar komunistický diktátor Nicoale Ceaušescu. Štvordverový sedan poháňal vzadu uložený benzínový štvorvalec s objemom 1,1 litra, dosahujúci výkon 32 kW (43 k).

Pre políciu a ďalšie inštitúcie štátneho aparátu bol určený model 1100 S s vyšším výkonom motora. Technika údajne vychádzala zo športového Renaultu 8 Gordini, pričom silnejšia Dacia slúžila aj automobilovým pretekárom z Rumunska. 

Verziu "S" navonok charakterizovali štyri okrúhle predné svetlá. Štandardná Dacia 1100 mala iba dve.

História dnes veľmi úspešnej automobilky má byť podrobne zmapovaná v pripravovanom továrenskom múzeu. Brány by malo otvoriť v roku 2018 a možno sa dozvieme viac aj o prvotných "pytačkách". Rumuni totiž pôvodne rokovali aj s inými značkami ako Renault. Napríklad s FIATom, Peugeotom alebo s britským Austinom.