Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb audi e tron vyroba Thumb audi e tron quattro 006 Thumb audi e tron quattro 002 Thumb audi e tron quattro 008

Prvé elektrické Audi už začali vyrábať

Predstavia ho o 2 týždne v San Franciscu ale do predaja uvedú až na prelome rokov.

Sériovú produkciu prvého rýdzo elektrického modelu Audi e-Tron zahájili práve v Bruseli, kde donedávna montovali malý hatchback A1. Jeho výrobu presťahovali do Španielska. Na budúci rok pribudnú dve nové verzie Audi e-Tron. Športovejší variant a ušľachtilejší Sportback.

Malá skupina novinárov, ktorá už predsériovú verziu auta skúšala potvrdila, že to bude stredne veľké SUV vonkajších rozmerov 4.880 x 1.930 x 1.540 mm s rázvorom náprav 2.928 mm veľkosťou sa radiace presne do stredu medzi modely Q5 (meria 4.660 mm) a Q7 (5.050). Na rozdiel od štúdie spred 3 rokov ho poháňajú 2 elektromotory celkového výkonu 320 kW/435 k (krátkodobo môže v režime Sport vzrásť až na 370 kW/503 k) odvádzajúce krútiaci moment 800 Nm. Energiu čerpajú z lítiovo-iónových akumulátorových batérií 95 kWh od juhokórejských firiem LG Chem a Samsung SDI vyrábaných v Maďarsku a Poľsku. Ležia v  sendvičovom podvozku medzi nápravami a udelia autu dojazd do vzdialenosti 500 km. Z rýchlonabíjačky na jednosmerný prúd výkonu 150 kW ich dobijete na 80% kapacity (400 km) za 30 min.

V interiéri dominuje kaskádovito tvarovaný prístrojový panel s výraznými horizontálnymi

líniami až po modelované čalúnenia dverí. Celý kokpit je nasmerovaný na vodiča, obidva displeje MMI touch response sú naklonené smerom k nemu. Horný vo vypnutom stave splýva takmer neviditeľne s veľkou čiernou plochou. Spodný je od neho výrazne odsadený a integrovaný do širokej stredovej konzoly. Oba displeje zobrazujú všetky obrázky a informácie na čiernom pozadí.

Konzola stredového tunela spočíva na otvorených bočných stenách, ktoré jej dodávajú charakter ľahkej, štíhlej skulptúry. Okrem odkladacej schránky integruje aj držiak na nápoje a voliteľný Audi phone box. Tým kombinuje ľahkosť s funkčnosťou. Nad konzolou sa zdanlivo vznáša lakťová opierka. Nesie prepínač jazdných režimov a tlačidlo elektrickej parkovacej brzdy. Jazdné režimy vodič volí palcom alebo ukazovákom.

Príjemný komfort sedenia aj pri vysokých vonkajších teplotách poskytne 3-stupňová ventilácia sedadiel. Objednať sa dá už k štandardným sedadlám – ich koža je vtedy bohato perforovaná. Špičku programu tvoria sedadlá s individuálne nastaviteľným profilom. Okrem pneumatického nastavovania bočných okrajov operadla a sedáka môžu byť na želanie vybavené aj masážnou funkciou.

Voliteľný Bang & Olufsen Premium Sound System s 3-rozmerným priestorovým ozvučením dodá modelu Audi e-tron ďalšiu akustickú kvalitu. Malé reproduktory v predných stĺpikoch karosérie poskytnú priestorovú informáciu výšky miestnosti. Hudba sa v kabíne šíri rovnako ako bola nahraná v koncertnej sále – bez umelých efektov. Základom tejto technológie je špeciálny algoritmus, ktorý Audi vyvinulo spoločne s inštitútom Fraunhofer v Erlangene.

Srdcom ozvučovacieho systému Bang & Olufsen je vysoko účinný multikanálový digitálny zosilňovač výkonu 705 W, ktorý napája sústavu 16 reproduktorov. Niektoré z nich, napríklad 3D reproduktory v predných stĺpikoch a efektové reproduktory v zadných stĺpikoch karosérie majú neodymové magnety.

Audi e-tron bude prvým sériovým autom na svete s príplatkovými virtuálnymi vonkajšími spätnými zrkadlami. Poskytnú nielen nový zážitok z techniky ale aj veľa praktických predností v komforte a bezpečnosti. V plochých držiakoch sú na 6-uholníkových koncoch integrované malé kamery s rozlíšením 1280 x 1080 pixlov. Elektrické vyhrievanie chráni ich objektívy pred zarosením a zamrznutím a tým zabezpečuje dobrú viditeľnosť za každého počasia. Keď kamery rozoznajú nečistotu, automaticky sa aktivuje ich vyhrievanie. Navyše sa v združenom paneli zobrazí upozornenie ak je potrebné kamery očistiť manuálne.

Ak by ste sa chceli stať jedným z prvých majiteľov tohto priekopníckeho modelu, objednať resp. rezervovať si ho za 1.000 € môžete už teraz. Základná cena prvého rýdzo elektrického Audi nie je zatiaľ známa ale povráva sa, že bude stáť 80.000 €.