Peugeot 2019 01 1140x190
Thumb 18c0386 001 Thumb mb a jazda Thumb mb a vyroba Thumb mb a staticky Thumb mb a vyroba1 Thumb mb a vyroba2 Thumb mb a vyroba4 Thumb mb a vyroba5 Thumb mb a vyroba6

Prvý Mercedes Áčko z Kecskemétu

Krátko po zahájení sériovej výroby v nemeckom Rastatte začala sa sériová produkcia novej generácie A-triedy aj v Maďarsku.

„Náš tím v Kecskeméte sa teší z úspešného rozbehu novej A-triedy. Sme prvým výrobným závodom mimo Nemecka, kde sa produkcia inovatívnej A-triedy začala,“ povedal šéf spoločnosti Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. Christian Wolff.

Nová A-trieda hatchback je prvou verziou štvrtej generácie kompaktného modelu, ktorá strieda od roku 2012 vyrábaného predchodcu. Modelový rad tvorí teraz A- a B-trieda, CLA, falošné kombi CLA Shooting Brake a GLA. Pred 2 týždňami debutovala v Pekingu v poradí už šiesta verzia – A-trieda limuzína s dlhým rázvorom, ktorá nemá predchodcu a vznikla špeciálne pre čínskych zákazníkov.

Začiatok produkcie novej A-triedy je pre závod v Kecskeméte novým míľnikom. Je to totiž prvá A-trieda, ktorú taam začínajú montovať a nahrádza súčasnú B-triedi. S novou A-triedou má maďarský závod spolu s modelmi CLA a CLA Shooting Brake naďalej atraktívnu modelovú paletu. Kvôli nej tam postavili novú montážnu halu rozlohy 99.000 m2 a inštalovali do nej najmodernejšie technológie. V rámci celkovej investície zmodernizovali aj doterajšie montážne priestory. Inštalovali napr. nové roboty na povrchovú úpravu. Rozšírením závodu bude produkcia novej generácie kompaktných áut flexibilnejšia a hospodárnejšia.

V Európe montujú do najmenšieho modelového radu Mercedes-Benz aj úplne nový turbodiesel OM 608. Je to 1.5 l štvorvalec (85 kW/115 k, 250 Nm; 4,5-4,1 l/100 km, NOx 40-60 g/km) s technológiou AdBlue, zdokonaleným turbodúchadlom na výfukové plyny a kvapalinovým medzichladičom stlačeného vzduchu, ktorý predčasne spĺňa resp. výrazne podlieza limity budúcej emisnej normy Euro 6d-TEMP. „Novou generáciou naftových motorov deklarujeme vieru v ich potenciál a budúcnosť. Našim cieľom je do roku 2020 znížiť emisie NOx na priemerných 30 mg/km,“ povedal na margo budúcnosti naftových motorov Ola Källenius v predstavenstve Daimler AG zodpovedný za výskum a vývoj divízie Mercedes-Benz.

Mercedes-Benz predal doteraz na 170 trhoch sveta vyše 6 miliónov kompaktných áut. Iba vlani ich bolo vyše 620.000 ks. Značka preto zvyšuje počet ich verzií z 5 na 8. A-trieda hatchback a predĺžený variant A-trieda L limuzína sú prvými členmi novej generácie kompaktných modelov. V druhej polovici roka k nim pribudne aj kratší európsky variant A-trieda sedan.

Závod Mercedes-Benz v Kecskeméte zamestnáva asi 4.000 ľudí, ktorí vlani vyrobili vyše 190.000 kompaktných modelov značky. Ako prvý tam v roku 2012 zbehol z montážneho pása Mercedes-Benz B-triedy. V roku 2013 k nemu pribudlo kompaktné 4-dverové kupé CLA a v roku 2015 falošné kombi CLA Shooting Brake. Oba modely vyrábajú v Kecskeméte exkluzívne pre celý svet.