Kia sportage 2018 november 878x190
Thumb 1899 opel system lutzmann 19197 0 Thumb 1899 opel patentmotorwagen with two seats 19261 Thumb 1899 opel patentmotorwagen 504969 0 Thumb 1901 opel rennwagen 70745 0 Thumb 1901 opel commercial 129977 Thumb 1938 montage opel kadett 36199 0

Prvý Opel oslávi 120. narodeniny, značka pripravuje množstvo noviniek

Očakávať môžeme novú Corsu, Vivaro, modernizovanú Astru i Grandland X s plug-in hybridným pohonom.

Opel na budúci rok oslávi 120 rokov výroby automobilov. Jej história odštartovala v neveľkej manufaktúre v Rüsselsheime, kde vznikol úplne prvý Opel Patentmotorwagen. Perličkou je, že Opel nezačínal od nuly, ale prevzatím iného výrobcu automobilov - Anhaltischen Motorwagenfabrik.

Záujem zákazníkov rástol a spoločnosť veľmi rýchlo zistila, že pomalá ručná výroba ho nedokáže uspokojiť. Preto Opel v roku 1924 - ako prvá nemecká automobilka - spustil produkciu na výrobnej linke.

A teraz sa prenesme do súčasnosti. Opel je pod kontrolou skupiny Groupe PSA, vrátil sa k zisku a jeho budúcnosť spočíva vo využívaní francúzskej techniky. Naopak, pôvodné modely, vyvinuté v spolupráci s General Motors, postupne končia. Na budúci rok odídu do dôchodku miniautá Karl a Adam.

Pozitívne je, že Nemci budú pokračovať v započatej modelovej ofenzíve. Hlavnou novinkou roka 2019 bude Corsa F, ktorú uvidíme na jesennom autosalóne vo Frankfurte. Vývoj novej Corsy je mimoriadne krkolomný. Odštartoval v roku 2012, dohodou značky Opel a koncernu Groupe PSA o zdieľaní techniky pre malé autá.

Z dohody napokon zišlo a Nemci sa pustili do vývoja so svojím vtedajším vlastníkom, koncernom General Motors. Keď auto bolo takmer hotové, Opel zmenil majiteľa. Stala sa ním skupina PSA a Francúzi nariadili, že nová Corsa z ekonomických dôvodov predsa len musí využívať ich technický základ. Nemci hodili takmer dokončený projekt do koša a začali odznova.

Opel Corsa F bude súrodencom nového Peugeotu 208, ktorý spoznáme na jar 2019 v Ženeve. Oba malé hatchbacky budú existovať aj v čisto elektrickej verzii, s dojazdom asi 300 kilometrov na jedno nabitie. Opel zatiaľ nenaznačil, kde plánuje Corsu vyrábať. Súčasná vzniká v španielskej Zaragoze a v nemeckom Eisenachu, Peugeot 208 pochádza z Trnavy.

Opel Astra sa na budúci rok podrobí omladzovacej kúre a SUV Grandland X konečne získa pohon všetkých štyroch kolies. Nepôjde však o klasickú štvorkolku s kardanom a medzinápravovou spojkou.

Opel Grandland X a sesterský Peugeot 3008 dostanú plug-in hybridnú techniku. Využívať bude prepĺňaný benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra, doplnený o dva elektromotory - jeden vpredu, druhý vzadu. Kombinovaný výkon systému dosiahne 221 kW (300 k) a dojazd čisto na elektrinu 50 kilometrov.

Poslednou, no nemenej dôležitou novinkou značky Opel pre rok 2019, bude nová generácia kompaktnej dodávky Vivaro. Jej prvé dve generácie boli dvojičkami Renaultu Trafic. Tretie vydanie - podľa očakávania - vznikne odvodením od Citroenu Jumpy, Peugeotu Expert a Toyoty Proace.

Hlavnou hviezdou značky Opel pre rok 2020 má byť nová Mokka X, postavená na báze zatiaľ nepredstaveného Peugeotu 2008 II. Insignia dostane facelift a dodávka Vivaro príde v čisto elektrickej verzii.