Conti summer19 vykon sk 1140x86

Registračné poplatky sa nezmenia

Opoziční poslanci chceli, aby výška správnych poplatkov nesúvisela so žiadnymi technickými parametrami. V pléne nepochodila.

Výška poplatku za prvú registráciu vozidla na Slovensku sa naďalej bude odvíjať od výkonu motora. V parlamente neprešiel návrh skupinky poslancov za stranu SaS, ktorí chceli, aby poplatky boli stanovené výhradne na princípe administratívnych nákladov spojených s úkonom registrácie vozidla. Teda bez ohľadu na výkon motora alebo iných technických údajov.

"Doterajšia úprava diferencovala správne poplatky v závislosti od výkonu motora. Máme za to, že prvý zápis držiteľa motorového vozidla je administratívny úkon rovnaký pre všetky druhy áut bez ohľadu na výkon motora a niet dôvodu na takto odstupňované spoplatňovanie," uvádza novela zákona o správnych poplatkoch, ktorú predložili poslanci Miroslav Ivan, Jana Kiššová, Alojz Baránik a Jozef Rajtár.

Návrh však v pléne nenašiel dostatočnú podporu. Výška poplatkov tak naďalej bude závisieť od výkonu motora.

Motorista zaplatí najmenej 33 eur za vozidlo s výkonom do 80 kW (109 koní) vrátane. Maximálna výška registračnej dane predstavuje 2 997 eur a vzťahuje sa na vozidlá s výkonom nad 254 kW (345 k). Poplatok za prvý zápis držiteľa elektromobilu je 33 eur bez ohľadu na jeho výkon.