Hyund i30 04 2019 1140x190px 1
Thumb 01 rekordny  rok vo vysokom my te 1 Thumb 02 rekordny  rok vo vysokom my te 2

Rekordný rok vo Vysokom Mýte

Uplynulý rok bol pre spoločnosť Iveco Czech Republic, a. s. mimoriadne úspešný: fabrika vo Vysokom Mýte dosiahla historicky najvyšší objem produkcie a výrobca potvrdil pozíciu lídra na trhu autobusov v Českej republike i na Slovensku. 

Stúpajúci záujem o medzimestský modelový rad Crossway, ktorý produkuje fabrika vo Vysokom Mýte, je hlavným dôvodom nového rekordu: 4104 vyrobených vozidiel (medziročný nárast o 5,6 %). Ide o najvyššiu produkciu v celej histórii tohto závodu. Väčšina autobusov – vyše 92 %, bolo predaných do zahraničia, pričom na prvom mieste figuruje Francúzsko nasledované Nemeckom, Kazachstanom a Talianskom. 
Trhový podiel IVECO BUS vzrástol vlani v Českej republike o 17,8 % na 43 %, čím si značka potvrdila pozíciu lídra v rebríčku predaja autobusov.

Zároveň sa IVECO BUS stal absolútnou jednotkou v segmente medzimestských autobusov s podielom 58,4 %, a to vďaka už spomínanému modelu Crossway. Okrem toho značka IVECO BUS je jednotkou v rámci ČR aj v segmente mestských autobusov s celkovým trhovým podielom 44,16 %, resp. na trhu minibusov s podielom 41,6 %. Medzi významných českých odberateľov autobusov IVECO BUS v roku 2017 patria napríklad spoločnosti Arriva a BusLine. Vlani v novembri bola podpísaná rámcová zmluva s BusLine o nákupe až 399 nových vozidiel a väčšina z nich sa bude vyrábať vo Vysokom Mýte.

Na Slovensku sa minulý rok so 48,4-percentným podielom na trhu stal IVECO BUS opätovne jednotkou v počte registrácií autobusov. Najväčšími zákazníkmi boli SAD Zvolen, SAD Žilina, SAD Trenčín, SAD Dunajská Streda, SAD Lučenec a Arriva.

Produktový rad Crossway išiel najviac na odbyt aj vo východoeurópskom regióne (Poľsko, Rumunsko, Maďarsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Slovinsko, Chorvátsko, Česká republika a Slovensko), kde dosiahol podiel 59,4 % vo svojom segmente. V rámci celej Európy si vozidlá IVECO BUS pre medzimestské linky ešte viac upevnili svoju pozíciu na čele, keď svoj podiel na trhu z roku 2016 navýšili vlani o ďalších 5 %.  

K minuloročným úspechom výrobcu z Vysokého Mýta patrí aj ocenenie v prestížnej ankete IBC (International Bus & Coach), ktoré získal model Crossway Low Entry a zároveň bol Crossway Natural Power korunovaný za „Sustainable Bus of the Year 2018“. Okrem toho v portfóliu produktov pribudol trojnápravový Crossway. Spoločnosť Iveco Czech Republic sa tiež výrazne zapája do ekologických programov a vlani zaviedla vo svojom výrobnom závode vo Vysokom Mýte nový, trvale udržateľný systém vykurovania.