Hyundai go 1140x190
Thumb img 3519 Thumb img 3564 Thumb img 3543 Thumb img 3572 Thumb img 3580 Thumb img 3586

Renault Captur 1,3 TCe: Výborný benzín, aj automat

Pod kapotou známeho crossoveru sme vyskúšali nový turbomotor 1,3 TCe. Nástupca jedna-dvojky sa postupne rozšíri do rôznych áut - od malých až po strednú triedu.

Rozmach malých crossoverov odštartoval pred piatimi rokmi aj vďaka Renaultu Captur. Odvtedy prišlo mnoho konkurentov, na čo Francúzi zareagovali faceliftom. Modernizovaný Captur spoznáte najmä podľa výrazných denných svetiel v prednom nárazníku. Tohtoročnou novinkou je verzia S-Edition, pričom „S“ znamená „šport“. Vyzdobený crossover má štandardne 17-palcové zliatinové disky, dvojfarebnú karosériu a trojfarebnú kabínu - čiernu (vrátane stropu) dopĺňajú modré a strieborné detaily.

Pýchou športovo ladeného Capturu je hlavne motor - úplne nový prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,3 TCe. Ide o agregát vyvinutý v spolupráci s koncernom Daimler, teda s Mercedesom, ktorý postupne uvidíme v rôznych modeloch značiek Renault, Mercedes-Benz, Nissan a možno aj v Dacii. Novinka preto rozhodne stojí za pozornosť. My sme vyskúšali verziu s výkonom 110 kW (150 k) a šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC. Prvé, čo nás na nej zaujalo, je absolútne vyhladený nástup turba. Viete ako to býva s malými turbomotormi... nič nič a zrazu explózia krútiaceho momentu, ako na diesli. Jedna- trojka naberá silu veľmi lineárne. Pritom dostatok energie má už pod hranicou dvetisíc otáčok za minútu. Ťah graduje - chcelo by sa povedať, kým ho obmedzovač maximálnych otáčok nezastaví. V tomto prípade platí – kým prevodovka sama nepreradí na vyšší stupeň. Samozrejme, výbušnosť, akú mali motory z 80. a 90. rokov minulého storočia nečakajte, ale nemáme pocit, že by táto jedna-trojka bola príliš zadusená ekonormami.

Nový benzínový štvorvalec s postupne rozšíri do áut rôznych značiek.

Úplne najlepšie je zladenie motora s dvojspojkovou prevodovkou. Už úvodné pohnutie sa - hoci aj do kopca - nás veľmi potešilo. Žiadne trhnutie, ani zbytočne dlhé „hobľovanie“ spojky. Captur sa vie pohnúť veľmi jemne. Ak vyslovene nedupete na plynový pedál, tak prevodovka ťaží maximum z krútiaceho momentu motora. Zároveň ju netreba dlho presviedčať, aby podradila, ak napríklad chcete predbiehať. Cez plynový pedál sme sa veľmi rýchlo naučili komunikovať s prevodovkou tak, aby robila čo chceme. Najlepšou vlastnosťou prevodovky je však podradzovanie. Často sa stretávame s tým, že pred odbočkou si prevodovka nechá zaradenú trojku, zatočíte, pridáte plyn a až vtedy dôjde k podradeniu na druhý prevodový stupeň. Tu sa v 95% prípadov nič také nedeje. Dvojspojkové EDC podradzuje včas. Hoci ide o verziu S-Edition, radiace páčky pod volantom by ste hľadali márne. Radiť manuálne sa dá iba pákou. Kulisa má správny zmysel – vyššie stupne pohybom dozadu, nižšie dopredu. Lenže samotná automatika radí tak dobre, že manuál sme nevyužili.

Zaujal nás pekný zvuk výfuku.

Čo sa spotreby benzínu týka, celkový priemer dosiahol hodnotu 6,1 l/100 km. Máme však aj niekoľko ďalších čísel. Na diaľnici z Bratislavy do Zvolena pri udržiavaní 140 km/h si Captur vypýtal 6,8 l/ 100 km. Tempo 130 km/h na šestku znamená približne 2750 1/min. Veľmi úsporná jazda po okreskách znamenala spotrebu 4,6 l/100 km. V meste si auto pýtalo 7,3 l/100 km, obchvatu sme sa však vyhýbali.

Kabínu športovo ladeného Capturu S-Edition oživili strieborné a modré detaily. Čalúnenie sedadiel vyzerá výborne.

Nový motor 1,3 TCe – podobne ako ďalšie priamovstrekové agregáty – dostal do vienka filter pevných častíc. Teória hovorí, že sa nemáme čoho báť. Benziňák má vo všeobecnosti vyššiu pracovnú teplotu ako diesel a teplejšie výfukové plyny. Na zapálenie sadzí zachytených vo filtri stačí, aby sa vo výfukových plynoch objavil kyslík. To si bez problémov zabezpečí riadiaca jednotka motora. Na regeneráciu preto netreba žiadne jazdenie po diaľnici ani nič podobné. Filter sa má vypaľovať priebežne, napríklad vtedy, keď plachtíte s uvoľneným plynovým pedálom. Toľko teória, o pol roka alebo o rok, keď sa benzínové autá s filtrami pevných častíc masovejšie rozšíria, si povieme, či je to také bezproblémové aj v praxi.

Technické parametre
motor 1,3 Tce
zdvihový objem [cm3] 1330
výkon [kW/k] 110/150
pri otáčkach [1/min] 5000
krútiaci moment [Nm] 250
pri otáčkach [1/min] 1700
maximálna rýchlosť [km/h] 205
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,2
nameraná spotreba [l/100 km] 4,9-7,2
objem batož. priestoru [l] 377-455-1235
cena modelu od [€] 19.440
registračný poplatok [€] 260
Advertisement